Річниця від Дня народження Миколи Порша

19 жовтня відбулася зустріч у краєзнавчому музеї ім. Гната Стеллецького з нагоди річниці від Дня народження державного і громадсько-політичного діяча, посла Української Народної Республіки в Німеччині Миколи Порша.

Зазначимо, що Микола Володимирович Порш народився 19 жовтня 1879 р. у німецько-єврейській дворянській родині в місті Лубни. З кінця 1890-х рр. брав участь в українському національному русі. На початку ХХ ст. став одним з ініціаторів створення та провідним членом Революційної Української Партії, редагував разом з Д. Антоновичем орган РУП газету «Праця» (виходила в 1904-1905 рр. у Львові).

У внутрішньопартійній дискусії з групою М.Меленевського М.Порш разом М.Ткаченком наполегливо відстоювали необхідність збереження принцип ії самостійності України та існування РУП як незалежної української соціал-демократичної партії. В 1904-1905 роках займався нелегальною організаційно-пропагандиською роботою в Києві та Ніжині. Згодом - член Української соціал-демократичної робітничої партії.

Спільно з В.Доманицьким та В.Садовським сприяв розгортанню кооперативного руху в Україні. У 1917 р. М.Порш, будучи одним з лідерів української соціал-демократії, активно включився в процес розбудови української державності. З 1917 року входив до складу Української Центральної Ради та Малої Ради. У вересні 1917 р. Порш, полемізуючи під час внутрішньопартійних дискусій з В.Винниченком та Б.Мартосом, вказував на протележність економічних інтерсів України та Росії, висловлювався за політичну незалежність України.

На початку листопада 1917 М.Порш був обраний до складу Крайового комітету для охорони революції на Україні. 12.11.1917 - призначений генеральним секретарем праці УНР, з кін. грудня (після відставки С. Петлюри) - генеральний секретар військових справ. За подданням Порша 16.1.1918 року Мала Рада прийняла закон «Про народну армію», який регламентував основні засади створення української армії на основі народної міліції.

В 1919-1920 рр. - посол УНР в Німеччині. Після поразки українських національно-визвольних змагань 1917-1921 рр. залишившись в еміграції, відійшов від політичного життя. В своїх працях намагався з’ясувати ступінь колоніального визиску економіки України царським урядом та її значення для загальноросійського імперського господарства. Полемізував під псевдонімом Гордієнко з відомим російським економістом П.Струве навколо проблем і перспектив розвитку української економіки.

Помер 16.04.1944 року і похований у Берліні.

М.Порш автор наукових праць з статистики («Статистика землеволодіння в 1905 р.», 1907; «Із статистики України», 1907 та ін.), економіки («Україна в державному бюджеті Росії», 1918), національних проблем («Про автономію України», 1907; «Автономія України і соціал-демократія», 1917). Переклав на українську мову працю К.Маркса «До критики політичної економії» (1923).

В гості з нагоди вшанування річниці від Дня народження М.Порша також завітали учні 8-го класу з першої школи, які є учасниками дитячо-юнацького клубу спортивного орієнтування і туризму «Валтекс».