Це найрозумніші люди в історії. Їх роботи визначили наше бачення світу. Результати їх інтелектуальної праці вражають і мотивують займатися наукою.
Лао-Цзи. Китай (VI століття до н.е.)
Це найрозумніші люди в історії. Їх роботи визначили наше бачення світу. Результати їх інтелектуальної праці вражають і мотивують займатися наукою.
Лао-Цзи. Китай (VI століття до н.е.)
«Той, хто знає не говорить, говорить не знає».Напівлегендарний китайський мислитель, засновник даосизму.Лао-Цзи перекладається як «стара дитина». За легендою, мати носила Лао-Цзи в утробі 81 рік, на світ він з'явився з її стегна. Ла-Цзи вважається автором ключового трактату даосизму «Дао де цзин». «Дао» - шлях, одна з основних категорій китайської філософії. «Дао» безсловесно, безіменно, безформно і нерухомо. Ніхто, навіть Лао-цзи, не може дати визначення «Дао». У Китаї сформувався культ Лао-Цзи, який став шануватися як один з «трьох чистих» - вищих божеств даоського пантеону.
Піфагор. Стародавня Греція (570-490 рр. До н. Е.)
«Числа правлять світом».Філософ, математик і містик, творець піфагорійської школи. За переказами, мав золоте стегно. Геродот називав його «найбільшим еллінським мудрецем». Піфагор 22 роки жив у Єгипті, 12 років у Вавилоні. Був допущений там до участі в таїнствах.За Піфагором, в основі речей лежить число, пізнати світ - значить пізнати керуючі їм числа. Знамениту теорему Піфагора про квадрат гіпотенузи математик, ймовірно, приніс від вавилонян, де вона була відома за 1000 років до нього.
Геракліт. Стародавня Греція (544-483 рр. До н. Е.)
«Природа любить ховатися».Засновник діалектики. Єдину працю, що зберіглася фрагментарно - «Про природу». Гераклітові приписують авторство крилатої фрази «Все тече, все змінюється».Першоосновою всіх речей філософ вважав вогонь. Все з нього сталося і постійно перебуває в стані зміни. Вів відокремлений спосіб життя. Діоген Лаертський писав, що Геракліт, «зненавидівши людей, пішов і став жити в горах, харчуючись бур'яном і травами».
Конфуцій. Китай (551 до н.е. 479 до н.е.)
«Якщо ти ненавидиш - значить тебе перемогли».Стародавній китайський філософ, ідеї якого стали основою для розвитку конфуціанства - філософської системи, світогляду, суспільної етики, наукової традиції Китаю.Філософія Конфуція стала популярною і за межами Піднебесної, навіть в Західній Європі. Зокрема, про конфуціанство писав Ніколя Мальбранш і Готфрід Лейбніц. Особливо шанованої книгою цього вчення є «Лунь Юй» («Бесіди та судження»), складена учнями Конфуція на підставі висловлювань вчителя.
Парменід. Стародавня Греція (бл. 540 до н. Е. Або 515 до н. Е. - бл. 470 до н. Е.)
«Мислити та бути - одне і те ж».
Один з основоположників метафізики й засновник елейскої школи, наставник Зенона.Сократ у діалозі Платона «Теєтет» говорив про Парменіда, що він «мислитель дійсно незвичайною глибиною». Гегель писав, що з Парменіда «почалася філософія у власному розумінні цього слова». Парменід вважав, що в основі всього лежить Буття, крім якого нічого немає. Небуття немає, і про нього навіть неможливо мислити та говорити, оскільки все, про що можна мислити - вже існує, але не можна думати про те, чого немає. Буття ж одне і має форму кулі.
Демокріт. Стародавня Греція (бл. 460 до н. Е. - бл. 370 до н. Е.)
«Жити погано, нерозумно, нездержливо — значить не погано жити, але повільно вмирати».Демокрита називали "філософом, що сміється". Він розтратив на подорожі по світу спадок, який отримав, за що був навіть притягнений до суду. Однак його виправдали, коли він зачитав уривок зі своєї праці «Великий мирострой». Демокріт любив йти від людей на кладовища і там міркувати. До нього навіть підіслали для перевірки його розуму Гіппократа. Він не тільки визнав Демокрита осудним, але і назвав його одним з найрозумніших людей.Сенека називав Демокріта «найтоншим з усіх мислителів».
Платон. Стародавня Греція (428 або 427 до н. Е. - 348 або 347 до н. Е.)
«Людина - істота безкрила, двонога, з плоскими нігтями, вразлива до знання, заснованого на міркуваннях».Платон - від слова plato «широта». Так Платона назвав його вчитель Сократ. Справжнє ім'я філософа Арістокл. Був в Персії, Ассирії, Фінікії, Вавилоні, Єгипті, а можливо і в Індії. В Афінах Платон заснував філософську школу - Академію, яка існувала майже тисячу років. Двічі перемагав у змаганнях з панкратіону.Платон вважається засновником ідеалістичної філософії, розвивав вчення про душу, політико-правове вчення, діалектику. Вірив у безсмертя і переселення душ. Найпопулярнішими працями Платона до сих пір є його діалоги. Майже у всіх них головним персонажем є Сократ.
Аристотель. Стародавня Греція (384 до н. Е., Стагира, Фракія - 322 до н. Е)
«Два роки людина вчиться говорити, а потім все життя - мовчати».Учень Платона і вихователь Олександра Македонського, засновник перипатетичної філософської школи, анатом. Праці Аристотеля охоплювали практично всі галузі знання.На думку грецьких біографів, Аристотель страждав дефектами мови, був «коротконогий, з маленькими очима, носив ошатний одяг і підстрижену бороду».Платон і Аристотель, по суті, заклали основи всієї світової філософії. Вся формальна логіка досі базується на вченні Аристотеля.
Птолемей. Олександрія (бл. 100 - бл. 170)
«Опирайся примхам твоїм в молодості, бо в старості ніяк не зможеш себе виправити, щоб від них відвикнути».Пізноеліністичний астроном, астролог, математик, механік, оптик, теоретик музики та географ. Рівних йому в астрономії не було протягом 1000 років. У його класичній монографії «Альмагест» містяться практично всі знання про астрономічну науку його часу. Птолемей - автор восьмитомної праці «Керівництво по географії», трактатів з механіки, музиці, оптиці й астрології, винайшов астролябію і квадрант.
Плотін. Римська імперія (204/205 - 270)
«Скинь з себе все».Не плутати з Платоном. Філософ-ідеаліст, засновник неоплатонізму. Довів до логічного завершення вчення Платона про ідеальне. Головне в неоплатонізмі - вчення про потойбіччя і зверхрозумності першопочатків світобудови. На думку Плотина, початком і основою світобудови є якесь Єдине - нескінченне і нематеріальне. Основна життєве завдання людини - «возз'єднання з Єдиним», що він може зробити, завдяки наявності власної душі. Плотін справив значний вплив на середньовічну філософію, а особливо на мислителів Відродження.
Аль Біруні (973-1048)
«Якби люди знали, скільки сприятливих можливостей розсипано навколо і скільки чудових дарів таїться в них самих, вони назавжди б залишили зневіру і лінь».Аль Біруні був одним з найбільш енциклопедично освічених вчених. Він освоїв майже всі науки свого часу. Один тільки перелік робіт, складений його учнями, становить 60 сторінок дрібним шрифтом.Аль Біруні - автор численних капітальних праць з історії, географії, філології, астрономії, математики, механіки, геодезії, мінералогії, фармакології, геології та інших наук. Крім свого рідного хорезмійських мови, Біруні володів арабською, перською, грецькою, латинською, тюркським, сирійським мовами, а також івритом, санскритом і хінді.Ібн Сіна.
Держава Саманідів, Аббасидський халіфат (980-1037)
«Чим рідше рука підіймає застольну чашу вина,Тим міцніше в бою і хоробріший і в справі майстерніша вона ».Авіценна - найвідоміший і впливовий філософ середньовічного мусульманського світу, перський учений і лікар, представник східного арістотелізму. Всього написав понад 450 праць у 29 галузях науки, з яких до нас дійшли тільки 274.В основному Авіценна прославився на ниві медицини, написавши безліч трактатів на цю тему, однак також зробив внесок і в інші науки. Так, він відкрив процес перегонки ефірної олії, писав роботи з астрономії, теорії музики, механіці, психології та філософії. Прославився також як поет. У вигляді поем він писав і деякі наукові роботи.
Микола Кузанський. Священна Римська імперія (1401-1464)
«Кожна людина, що бажає піднятися до пізнання чогось, необхідно повинен вірити в те, без чого він не може піднятися».Кардинал Римської католицької церкви, найбільший німецький мислитель XV століття, філософ, теолог, учений-енциклопедист, математик, церковно-політичний діяч. Як філософ стояв на позиціях неоплатонізму.Основою філософії була ідея єдності протилежностей в Єдиному, де нівелюються всі протиріччя. Ратував за віротерпимість, яка в той час була не найпопулярнішою позицією, і навіть визнав за ісламом деяку правдивість і право на існування. Кузанский винайшов розсіюючу лінзу для окулярів, писав трактати з астрономії, математики, філософії та теології.
Марсіліо Фічіно. Італія (1433-1499)
«Будь-яка річ в природі є або причиною, спрямованої на нас, або наслідком, що йде від нас».Філософ, гуманіст, астролог, засновник і глава флорентійської Платонівської академії. Один з провідних мислителів раннього Відродження, найбільш значний представник флорентійського платонізму.Фічіно зробив переклад на латинь всіх праць Платона. Головна праця Фічіно - трактат «Платонівське богослов'я про безсмертя душі». Також він займався астрологією (трактат «Про життя»), через що мав проблеми з духовенством. Праці Фічіно сприяли відродженню платонізму та боротьби зі схоластичним арістотелізмом.
Леонардо Да Вінчі. Флорентійська республіка (1452-1519)
«Коли я думав, що вчуся жити, я вчився вмирати».«Універсальна людина» Західного Відродження, геній. Попри те, що найбільшу популярність Да Вінчі придбав як художник, живопис він вважав швидше хобі, так само як музику і мистецтво сервірування столу. Основним своїм покликанням ДА Вінчі вважав інженерію. У ній він, дійсно, домігся великих висот, передбачивши розвиток техніки на століття вперед.Сьогодні в маскультури Леонардо визнається винахідником мало не все, що існує. Серйозно займаючись анатомією, ДА Вінчі зробив тисячі малюнків за будовою тіла, обігнавши свого часу на 300 років. Багато в чому «анатомія Леонардо» перевершувала знамениту «Анатомію Грея».
Парацельс. Швейцарський союз (1493-1541)
«Все є отрута, і ніщо не позбавлене отруйності; одна лише доза робить отруту непомітною».Знаменитий алхімік, астролог і лікар швейцарсько-німецького походження, один із засновників ятрохімії, медичної алхімії. Дав назву металу цинку.Парацельс вважав людину мікрокосмом, в якому зображені всі елементи макрокосму. Створив свою книгу «Оракули», що містить 300 сторінок і безліч пророцтв для всього світу до кінця III тисячоліття.
Микола Коперник. Польща (1473 -1543)
«Я вважаю за краще задовольнятися тим, за вірність чого можу поручитися».Польський і прусський астроном, математик, економіст, канонік. Поклав початок першої наукової революції, розробивши гіпотезу геліоцентричної системи світу. Крім того, Коперник одним з перших висловив думку про всесвітнє тяжіння.Головний твір Коперника - «Про обертання небесних сфер». Заняття математикою та астрономією Коперник поєднував з роботою у сфері економічної теорії та медичною практикою, якою займався на добровільних засадах.
Іцхак Лурія. Османська імперія (1534-1572)
«... І стиснулось світло, і зник,Залишивши вільний, нічим не заповнений простір.І рівномірним було стиснення світла довкола центральної точки,Так, що місце порожнє форму кола набуло,Оскільки таким було скорочення світла ...І ось, простягнувся від нескінченного світла промінь прямий,Зверху вниз спустився, всередину простору пустого того.Простягнувся, спускаючись по променю, світло нескінченно вниз,І в просторі порожньому тому створив всі абсолютно світи ... »Юдейський богослов, рабин, творець так званої луріанской каббали. На івриті Лурію зазвичай скорочено називають Арі («благословенна його пам'ять»).Луріанской кабала, створеному Арі, є основою як сефардской кабали з XVI століття, так і хасидської кабали, що з'явилася у XVIII столітті. Практично всі сучасні кабалістичні напряму вивчають луріанску кабалу. Крім занять кабалою, Лурія також займався поезією і наукою. Деякі вважають, що в наведеному вірші Лурія описав процес виникнення Всесвіту з Великого вибуху.
Джордано Бруно. Неаполітанське королівство (1548-1600)
«Страх смерті гірше самої смерті».Італійський монах-домініканець, пантеїст, поет і філософ. Бруно намагався дати інтерпретацію ідей Коперника, займаючи при цьому позиції неоплатонізму в дусі ренесансного натуралізму. Бруно висловлював наукові теорії, що випередили час. Про те, що у Всесвіті є багато схожих із Сонцем зірок, про невідомих в його час планетах Сонячної системи.Джордано Бруно володів чудовою пам'яттю і розвивав мнемоніку, знав напам'ять тисячі книг, починаючи від Священного писання і закінчуючи арабськими алхімічними трактатами. Мистецтву мнемоніки він вчив Генріха III й Єлизавету I.
Джон Ді. Англія (1527-1609)
«Волею Божою, я є Коло, в чиїх руках дванадцять Царств. Шість Престолів дихання Життя. Решта гострі серпи або роги Смерті ».Математик, географ, астроном, алхімік, герметист і астролог. Джон Ді був одним з найосвіченіших людей свого часу, у нього була найбільша бібліотека в Англії. У 1561 році він доповнив і розширив знамениту книгу з математики Роберта Рекорда «Основи мистецтв».У 1564 році підтвердив свій статус «великого чарівника», видавши свою найвідомішу та амбітну книгу з Кабали та геометричної магії, має назву Monas hieroglyphica. За мотивами щоденників Джона Ді Густав Майринк написав роман «Ангел західного вікна». Деякі автори приписують Джону Ді авторство містифікації, відомої як «рукопис Войнича».
Френсіс Бекон. Англія (1561-1626)
"Знання сила".Бекон - один з найвизначніших вчених-універсалів. Філософ, політик, історик, основоположник англійської матеріалізму, емпіризму. Бекон був першим мислителем, в основі філософії якого лежало дослідне знання. Їм був складений звід англійських законів; він працював над історією країни при династії Тюдорів, над третім виданням «Проб і настанов».У своєму утопічному романі «Нова Атлантида» Бекон передбачив багато відкриттів майбутнього, наприклад, створення підводних човнів, поліпшення порід тварин, передачу на відстань світла і звуку.
Михайло Сендівогій. Річ Посполита (1566-1646)
«Якщо ви запитаєте, хто я: я - Космополіт, громадянин світу. Якщо ви зі мною знайомі та бажаєте залишатися добрими й благородними людьми, збережіть моє ім'я в таємниці ».Найбільший польський алхімік «епохи Роезнкрейцеров», який володів секретом трансмутації, автор безлічі алхімічних праць. Крім алхімії також займався медициною і навіть лікував короля Сигізмунда III, у якого також був дипломатичним радником. Був придворним алхіміком в імператора Священної Римської імперії Фердинанда III. У книзі «Новий хімічний світло ...» Сендівогій вперше описав кисень.Слава Сендівогія породжувала і народні легенди - донині в його рідному місті, як стверджують, напередодні кожного Нового року на ринковій площі з'являється його привид.
Рене Декарт. Франція (1569-1650)
«Я мислю, отже, я існую».Декарт - філософ, математик, механік, фізик і фізіолог, творець аналітичної геометрії та сучасної алгебраїчної символіки, автор методу радикального сумніву в філософії, механіцизму у фізиці, предтеча рефлексології та теорії афекту. Великий російський фізіолог Іван Павлов поставив біля своєї лабораторії пам'ятник-бюст Декарту, вважаючи його своїм попередником.
П'єр Ферма. Франція (1601-1665)
«Природа завжди діє найбільш короткими шляхами».Один з творців аналітичної геометрії, математичного аналізу, теорії ймовірностей і теорії чисел. За професією П'єр Ферма був юристом, був радником парламенту в Тулузі. Найстаріший і найпрестижніший ліцей цього міста має ім'я вченого.Ферма був блискуче освічений, знав безліч мов. У тому числі древніх, на яких навіть писав вірші. Найбільш відомий формулюванням Великої теореми Ферма. Остаточно доведено вона була тільки в 1995 році Ендрю Уальсом. Текст докази містить 129 сторінок.
Готфрід Лейбніц. Священна Римська імперія (1646-1716)
«Теперішній час загрожує майбутнім».Творець комбінаторики та засновник математичної логіки, філософ, логік, математик, механік, фізик, юрист, історик, дипломат, винахідник і мовознавець. Лейбніц заснував Берлінську Академмію науки й був першим її президентом. Незалежно від Ньютона він створив математичний аналіз, описав двійкову систему числення, сформулював закон збереження енергії та ввів в механіку поняття «живої сили» (кінетичної енергії).Лейбніц також винайшов арифмометр, ввів в психологію поняття «малих перцепцій», розвинув вчення про несвідоме психічне життя.
Ісаак Ньютон. Англія (1642-1727)
«Геній є терпіння думки, зосередженої у відомому напрямку».Ісаак Ньютон - один з найвидатніших учених в історії. Фізик, математик, механік і астроном, один з творців класичної фізики. Головна праця - "Математичні початки натуральної філософії». У ньому він виклав закон всесвітнього тяжіння і три закони механіки, які стали основою класичної механіки. Розробив диференціальне та інтегральне числення, теорію кольору, заклав основи сучасної фізичної оптики, створив багато інших математичні та фізичні теорії.Ньютон входив до Палати лордів, регулярно протягом багатьох років був присутній на її засіданнях, але мовчав. Одного разу він все ж попросив слова. Всі очікували почути грандіозну мову, але Ньютон в гробової тиші проголосив: «Панове, я прошу закрити вікно, інакше я можу застудитися!».
Михайло Ломоносов. Росія (1711-1765)
«Якщо ти що хороше зробиш з працею, праця минеться, а хороше залишиться, а якщо зробиш що худе з насолодою, насолода минеться, а худе залишиться».Перший російський вчений-натураліст світового значення, енциклопедист, хімік, фізик, астроном, приладобудівник, географ, металург, геолог, поет, художник, історик. Внесок Ломоносова у різні науки неможливо переоцінити. Він відкрив наявність атмосфери у Венери, заклав основи науки про скло, розвинув молекулярно-кінетичну теорію тепла, корпускулярну теорію, займався дослідженнями електрики, визначив хід розвитку російської мови.
Іммануїл Кант. Пруссія (1724-1804)
«Мудрий може змінювати думку; дурень - ніколи ».Родоначальник німецької класичної філософії, один з найвидатніших мислителів XVIII століття, що зробив величезний вплив на розвиток філософії.Навіть у пунктуальних німців схильність Канта до дисципліни й суворим розпорядком дня стала притчею во язицех. По прогулянках Канта по Кенігсбергу звіряли годинники.Крім філософії Кант займався і природничими науками. Він розробив космогонічну гіпотезу походження Сонячної системи з гігантської первісної газової туманності, намітив ідею генеалогічної класифікації тваринного світу, висунув ідею природного походження людських рас, вивчав роль припливів і відливів.
Нікола Тесла. Австрійська імперія (1856-1943)
«Вам знайомий вираз «Вище голови не стрибнеш»? Це омана. Людина може все».Теслу називали «людиною, який винайшов XX століття». Уже ранні його роботи проклали шлях сучасній електротехніці, його відкриття мали інноваційне значення. У США за популярністю Тесла міг конкурувати з будь-яким винахідником або вченим в історії або популярній культурі. Винахідник вічно хотів блага, але створював прилади, здатні знищити людство. Так, вивчаючи резонансні коливання Землі, винахідник створив прилад, фактично провокуючий землетруси.