НА ПОЛТАВЩИНІ РАДЯТЬ НЕ ЗБИРАТИ ГРИБИ ОДНОГО З ВИДІВ

СЕРЕД ГРИБІВ. ЯКІ ЗУСТРІЧАЮТЬСЯ НА ТЕРИТОРІЇ НПП “НИЖНЬОСУЛЬСЬКИЙ” (РОЗТАШОВАНИЙ В МЕЖАХ ТЕРИТОРІЙ ГЛОБИНСЬКОГО, СЕМЕНІВСЬКОГО ТА ОРЖИЦЬКОГО РАЙОНІВ ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ) Є СВИНУХА ТОНКА (ЛАТ. PAXILLUS INVOLUTUS) – ГРИБ РОДИНИ PAXILLACEAE, ДИСКУСІЇ ЩОДО ЇСТІВНОСТІ ЯКОЇ ТРИВАЮТЬ ДО СИХ ПІР.

Зустрічається даний вид по всій території парку. Росте в листяних, хвойних і мішаних лісах, у садах, лісосмугах, здебільшого групами, рідше поодиноко, плодоносить з початку літа і до пізньої осені.

“Шапка діаметром 5-10 см, рідко до 20 см, щільном’ясиста, гладенька, згодом часто жилкувата, клейка, рудувато-коричнева, оливково-руда, до краю світліша. Край спочатку закручений, потім опущений, бежевий, жовтуватий. Пластинки тонкі, густі, вузькі, легко відділяються від м’якуша шапки, лимонно-жовті, пізніше жовтувато- або іржаво-коричневі, з анастомозами біля ніжки, від дотику буріють”.

До 1981 року цей гриб вважався умовно їстівним та відносився до 4-ї категорії за смаковими якостями, на даний час визнано отруйним, хоча багато грибників не погоджуються з цим твердженням та продовжують вживати в їжу.

Справа в тому що в плодових тілах свинухи тонкої виявлений антиген, що спричиняє утворення антитіл у крові. Поступово накопичуючись в кровоносній системі, зазначені антитіла з часом можуть призвести до отруєння, особливо у людей з хворими нирками, хоча попередньо жертва може роками споживати цей гриб без помітної шкоди, в цьому і полягає підступність даного виду. Тому при найменших сумнівах щодо безпечності гриба краще не ризикувати.

https://np.pl.ua