Історія майонезу
Сьогодні процес приготування деяких страв неможливо уявити без додавання майонезу. Він досить популярний у багатьох національних кухнях.
Французи використовували майонез вже в 18 столітті. Цей соус отримав свою назву від міста Маон, який був відвойований у англійців герцогом Луї Крільонским. Влаштували свято, де незвичайним соусом були заправлені багато страв. Виробляли його в Маоні. У цей соус входили яйця індичок, червоний перець, лимонний сік, оливкова олія. Соус спочатку назвали маонским, відповідно, майонез по-французьки. Після цього назви соусів стали відповідати іменам їх авторів.
Наприклад, в соус провансаль входили продукти, вирощені в провінції Провансаль.
Зараз важко собі уявити приготування їжі без соусів, вони бувають найрізноманітнішими. Ними можна заправляти картоплю, макарони, рибу, м"ясо, салати.
Майонез: користь, шкода та калорійність майонезу
Крім калорій, майонез містить 60% рослинного масла . Деякі не можуть їсти рослинне масло, а від майонезу не відмовляються. Людина повинна за день з"їдати столову ложку масла. Тобто користь майонезу в тому, що він насичує організм необхідною йому кількістю масла, якщо людина не вживає масло в чистому вигляді.
Шкідливим є саме комерційний майонез. Крім калорій, майонез такий містить величезну кількість консервантів, кислот, які продовжують життя продукту. Яйця в його складі не мають нічого спільного з поняттям натуральності: часто це соєвий або яєчний лецитин, різні емульгатори, які надають майонезу смак. Крім того, майонез здатний спровокувати розлад травлення, внаслідок чого волосся і шкіра стають жирними, хворими. При підвищеній кислотності шлунка від майонезу краще відмовитися.
Калорійність майонезу може бути різною . Багато споживачів вибирають дієтичний майонез, боячись надмірної кількості холестерину або, як наслідок, зайвої ваги. Але не всі знають, що під час виробництва низькокалорійного майонезу з метою зниження жирності, рослинне масло замінюється модифікованим крохмалем та іншими шкідливими хімічними добавками. У магазинний майонез також додаються речовини, що викликають харчове звикання.
Калорійність майонезу Провансаль, найбільш поширеного і відомого, становить 630 ккал на 100 г.
Він відноситься до класу висококалорійних продуктів. Такі продукти містять менше 35% води і масова частка жиру в них починається з 55%.
Як вважають лікарі - дієтологи, майонез шкідливий для здоров"я. Якщо в ньому міститься більше 65% жиру, його не можна використовувати в дієтичному раціоні. Також не можна вживати майонез людям із захворюваннями шлунково-кишкового тракту, оскільки в ньому міститься оцет.
Майонез лікарі порівнюють з наркотиком. Він переважає над будь-яким іншим смаком. Якщо майонез різко перестати додавати в страви, в які раніше ви його додавали постійно, то вони здадуться прісними і несмачними. Калорійність майонезу теж негативно позначається на організмі.
Є середньокалорійні соуси. Калорійність майонезу цієї категорії становить 469 ккал. А скільки калорій в майонезі дієтичному? Калорійність такого майонезу дорівнює в середньому 260 ккал.
Якщо ви не можете жити без майонезу, то спеціально для вас кілька порад:
уважно знайомтеся зі складом майонезу. Ідеальне поєднання продуктів: яйця, рослинні масла, цукор, гірчичний порошок, сіль, оцет. Більше нічого не повинно бути;
якщо калорійність майонезу дуже висока і відсоток жирності 67, то він додатково містить ароматизатори, барвники і консерванти;
для зменшення калорійності майонезу можна змішувати його з несолодким йогуртом , сметаною і додавати в різні страви;
майонез не можна додавати в гарячі страви і випічку, оскільки його емульсія руйнується відтемператури.
Відмовитися від майонезу?
Ну навіщо ж? Буває майонез дуже хорошої якості, виготовлений на основі натуральних продуктів. Однак він має один недолік – не може довго зберігатися. Тому дуже корисно читати довідкову
інформацію на упаковці, не гнатися за дешевизною продукту, довіряти перевіреним маркам і не зберігати майонез довго в холодильнику, щоб не зіпсувався. Оскільки зіпсований соус може призвести до серйозного отруєння.
Майонез в домашніх умовах: рецепт і як приготувати
Домашній майонез - це не тільки смачний, а ще й корисний соус, який урізноманітнює смак безлічі ваших страв.
Використовуючи нехитрі добавки до майонезу, можна створити колекцію різних соусів. І у вас завжди під рукою будуть свіжі, приготовані без будь-яких або консервантів чудові соуси до риби, м"яса, морепродуктів, картоплі та овочів.
Зберігати домашній майонез потрібно в щільно закритій тарі в холодильнику протягом 3-7 діб.
Майонез з добавками краще довго не зберігати, а використовувати відразу ж після приготування.
Домашній майонез класичний
Інгредієнти:
Яйце куряче - 1 шт.,
Олія рослинна (оливкова) - 100-200 мл.,
Цукор - 5 г,
Сіль - 1 щіпка,
Гірчиця готова - 0,5-1 ч. ложки,
Лимонний сік - 1-2 ч. ложки.
Приготування:
Для приготування майонезу можна використовувати не тільки жовток курячого яйця, але також і ціле яйце.
Збити міксером яйце (жовток) з сіллю, цукром і гірчицею. Тепер, продовжуючи збивати, додати тонкою цівкою олію. Збивати масу доти, поки вона не стане густою. Потім додати лимонний сік і знову трохи збити.
На цьому етапі можна ще додати спеції за смаком.
На основі класичного соусу майонезу можна приготувати майонез з різними добавками.
Приємного апетиту!