Напередодні Нового року та Різдва традиційно розкуповують рекордну кількість дитячих іграшок.
Втім, далеко не всі іграшки, якими щедро рясніють полиці крамниць є безпечними. Безневинний на перший погляд подарунок може викликати у дітей алергію, спровокувати тошноту, подразнення слизових оболонок дихальних шляхів чи навіть згодом призвести до захворювань шкіри, бронхіальної астми чи розладів нервової системи.
Потенційна небезпека та низька якість іграшок, представлених на ринку – вражає.
- За даними Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області http://polvet.gov.ua/ під час проведення планової перевірки характеристик продукції у розповсюджувача дитячих іграшок, спеціалістами відділу ринкового та метрологічного нагляду Управління захисту споживачів Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області, виявлено іграшку для дітей Машина акумуляторна, на радіокеруванні; артикул: 9808-АА10 «DEFORM ROBOT» «SUPER POWER», виробник: SHANTOU JINXING PLASTICS CO. LTD; адреса виробника: INDUSTRIAL DISTRICT PENGFA RD, WAISHA SHANTOU, GUANDONG, CHINA, штриховий код – 6985863080854; найменування, адреса імпортера не зазначена, дата виробництва – липень 2018, що не відповідає вимогам технічних регламентів.
А саме, на продукції та пакуванні не зазначено найменування виробника та імпортера, зареєстроване комерційне найменування чи зареєстрована торговельна марка (знак для товарів і послуг) та їх контактна поштова адреса, відсутня інструкція та інформація щодо безпечності, згідно з вимогами закону про порядок застосування мов, чим порушено вимоги ст. 1 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції», п. 10, 11, 19, 20, 27, 38 ПКМУ від 21.02.2018 р. № 151 «Про затвердження Технічного регламенту безпечності іграшок».
В результаті, прийнято рішення про відбір зразків нижче вказаної продукції, для проведення експертизи (випробування) щодо якості та безпечності.
За результатами експертизи, проведеної ДП «Всеукраїнський державний науково-виробничий центр стандартизації, метрології, сертифікації та захисту прав споживачів» (ДП «Укрметртестстандарт»), встановлено що за вмістом свинцю та кадмію зразок не відповідає вимогам, а саме масова частка свинцю становить 172287 мг/кг, при нормі не більше 1000 мг/кг; масова частка кадмію становить 13614 мг/кг при нормі не більше 100, чим порушено вимоги зазначені в п.7 додатку № 1, додатку №2 Технічного регламенту обмеження використання деяких небезпечних речовин в електричному та електронному обладнанні, затвердженим постановою КМУ від 10.03.2017 року № 139.
Свинець та кадмій – це важкі метали!!! Свинець спричиняє токсичну дію практично на всі органи і системи організму людини. Свинець є більш токсичним для дітей, ніж для дорослих, є кумулятивною отрутою і в малих дозах проявляє неспецифічну дію, що призводить до безсимптомного накопичення змін в органах і тканинах. Свинець належить до отрут з політропним механізмом дії, що проявляється специфічним токсичним впливом на органи кровотворення, ураженням центральної та периферичної нервової системи, ШКТ, серцево-судинної та імунної системи. Він має негативну дію на печінку, нирки, порушує обмінні процеси, зокрема синтез білка. Результати клінічних та епідеміологічних досліджень свідчать, що тривалий контакт зі сполуками свинцю призводить до зростання артеріального тиску та достовірно збільшує ризик виникнення артеріальної гіпертензії і серцево-судинної патології. Відомо, що хронічний вплив свинцю веде до ураження еластичного каркасу судин та розвитку розшарувань аорти та її аневризми, накопичення свинцю у стінках судин та еритроцитах веде до їх ламкості і зниження осмотичної резистентності.
Кадмій належить до токсикантів із високою здатністю акумулюватися в тканинах і органах. Відомо, що кадмій може значною мірою змінювати метаболізм і функції таких есенціальних елементів, як цинк, залізо, мідь, марганець, кальцій, селен. Органами-мішенями при інтоксикації кадмієм є нирки, кістковий мозок, репродуктивну систему, печінку, кістки та частково селезінка. Відомо, що важкі метали відкладаються у волоссі, нігтях і кістках.
На підставі протоколу випробувань та розробленого органом ринкового нагляду сценарного плану ймовірності виникнення ризику, що може становити дана продукція, встановлено високий рівень загрозидля життя та здоров’я людини.
Відповідно до Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції», до розповсюджувача даної продукції, вжито обмежувальних (корегувальних) заходів, шляхом заборони надання продукції на ринку, з вимогою повернення всіх одиниць відповідної продукції, що перебуває в реалізації, виробнику/імпортеру, кожному у ланцюгу постачання та припинення будь-якого демонстрування, пропонування такої продукції споживачам (користувачам).
Тож, аби не було неприємних сюрпризів, обираючи іграшку, насамперед слід керуватися наступними критеріями:
- Вона має бути без запаху, бодай навіть слабкого. Чим сильніший запах, тим більше виділяється летучих токсичних хімічних речовин.
- Слід уникати пластмасових іграшок, покритих фарбою чи лаком. Мало того, що більшість фарб токсична, вони ще й можуть відшаровуватися та потрапляти на руки та в рот дитини. Тож іграшка не повинна «линяти», залишати сліди фарби на руках.
- Не купуйте занадто «голосні» іграшки. Звучання брязкальця повинне бути ніжним, а не оглушливим. Інакше у малюка можуть виникнути проблеми із слухом та вимовою.
- Іграшка має бути максимально міцною, на ній не повинні виднітися сколи, тріщини, зазубрини, зазори, сліди клею. Особливо це стосується брязкалець, на яких не повинно бути паперових наклейок.
- І насамкінець, якщо ж все таки ви придбали своїй дитині іграшку, але ви не впевнені в безпечності придбаного вами товару чи незадоволені якістю наданої послуги, звертайтеся до Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області за адресою:? Воскресенський узвіз, 7, м.Полтава, 36020, ☎️ (0532) 60-66-47, e-mail: pol_gydpss@polvet.gov.ua, тел. Управління безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини: (0532) 56-99-63, тел. Управління захисту споживачів: (0532) 54-57-59.