Звітує КП "Лубни-водоканал"

ВОДА – ОСНОВА ЖИТТЯ

Комунальне підприємство «Лубни-водоканал» постійно у центрі уваги лубенців. Якість і безперебійне постачання питної води до осель турбує всіх. Та найбільше всіх хвилюють часті аварійні ситуації, коли без води на кілька годин залишаються цілі мікрорайони. А аварійні ситуації останнім часом відбуваються як по графіку – майже щодня. Тож давайте трішки прояснимо ситуацію.

Спочатку короткий екскурс: Водоканал заснований у  1912 році. Єдине підприємство, яке здійснює  ліцензовану діяльність з надання послуг з водопостачання та водовідведення у місті Лубни, та є власністю громади.  

На сьогодні водоканал має 3 водозабірних майданчика, на яких 42

свердловини. Вода піднімається з артезіанських свердловин БУЧАЦЬКО -

КАНІВСЬКОГО водоносного горизонту,  глибина яких від 100 до 200

метрів.

   Щомісяця в середньому  200 тис. кубічних метрів  води подається

мешканцям Лубен.

Послугами КП «Лубни-водоканал» користуються майже 43 тисячі

мешканців нашого міста, а це більше 22 тисяч абонентів, з них

населення – 21,6 тис. абонентів та юридичні особи - майже 600 абонентів.. 

Загальна кількість водопровідних мереж по місту – 136 км.

 Каналізаційних – 57 км. 

З них аварійних ( або ветхих), у яких закінчився термін експлуатації  – 36 км.

Зважаючи на технічні вимоги експлуатації мереж, їх вік не повинен

перевищувати 25 років. Зношеність мереж становить  більше 70 % .

Начальник комунального підприємства Алла Андріївна Косолап

відповіла на кілька актуальних питань: 

- Який стан зношеності водопровідних мереж міста.

Кількість аварій і їх наслідки.

Питання підвищення якості та надійності надання споживачам послуг з водопостачання та водовідведення є одним з найважливіших для нашого підприємства. Аварійні відключення води трапляються через  зношеність мереж і негативно впливають на якісні показники води після аварій. Це також підриває авторитет та довіру до КП «Лубни-водоканал» і, як наслідок, погіршує платіжну дисципліну водокористувачів. На даний період стан зношеності мереж холодного водопостачання  складає 65-70%. Не потрібно бути фахівцем, щоб зрозуміти важливість заміни мереж водопостачання та водовідведення у нашому місті. Це головна умова для можливості розвитку нашого підприємства. Адже аварії та втрати підприємства напряму пов’язані зі станом мереж, які обслуговує КП «Лубни-водоканал». Саме обслуговує, бо їх власниками є громада Лубен в особі Лубенської міської ради. Тож проводити заміни та капітальні ремонти водопровідних та каналізаційних мереж можливо лише в разі виділення коштів на дані роботи за рахунок власника. Дана норма передбачена нормативними документами  та є законодавчою нормою. Аварії трапляються систематично, але їх кількість суттєво зростає у періоди промерзання грунту, сніготанення та дощів, тож весняно-зимовий період особливо тяжкий. 

Щодо кількості великих та складних аварій,  за поточний рік ліквідовано 66 аварій на вуличних та квартальних мережах водопостачання, 10 аварій на центральних водогонах, водогонах станцій 1-го підйому (артезіанські свердловини), 4 аварії.

-Чи вдалося за цей рік замінити аварійні мережі, де і наскільки?

Вже в цьому році КП «Лубни-водоканал» було подано  до Лубенської міської ради програми по заміні водогонів на Водозабірних майданчиках № 1; № 2; № 3, а саме: ВЗМ №1 - Будівництво нового центрального водогону ВЗМ № 1.  Вул. Достоєвського до вул.. Старотроїцької . 

2 труби діаметром 125 протяжністю 1520 м.п. вартість – 4606,93 тис.грн. (Експлуатація з 1912 року).

ВЗМ № 2 - Будівництво нового центрального водогону ВЗМ № 2. Вул. Вишнивецьких до вул.. Вишнивецьких 45. 

1 трубопровід діаметром 400 мм, протяжністю 1700 м.п. Вартість – 8690,845 тис. грн. (Експлуатація з 1972 року).

ВЗМ № 3 Перекладка труби по вул.. Фабрична від проспекту Володимирського до вул. Барвінкової . Довжина мережі 451 м.п. Перекладка трубопроводу від ВЗМ № 3 по вул. Індустріальна – Олександрівська . Довжина – 665 м.п. Вартість – 3213,488 тис. грн. 

Також було ініційовано  питання будівництва водопровідної мережі районів  вулиці Кононівської та вул. Тернівської. Наразі в бюджеті міста на 2020 рік заплановано виділення коштів на будівництво водоводу по вулиці Кононівській в сумі 250,0 тис. грн.. та будівництво водопроводу вул.. Симоненка, 4 –й пров. Тернівської, Коренецького та Зайкевича в сумі 300,0 тис. грн.  

Додатково наголошуємо, що починаючи з 2012 року за наказом Мінрегіонбуду,  КП «Лубни-водоканал» було розроблено програму «Питна вода 2012-2020», в якій зазначені проблеми підприємства та шляхи їх вирішення.

Тож при належному фінансуванні реконструкція мереж водопостачання та водовідведення могла бути розпочата ще в 2013 році, але брак коштів в міському бюджеті не дозволив цього. Додатково повідомляємо, що у  даному році за власні кошти підприємства проведено заміну аварійних мереж водопостачання та вузлів вводу за слідуючими адресами: вул. Безроди, 5 – L-25м.п., D-50мм, труба ПЕ проспект Володимирський, 23 -  L-12м.п., D-50мм, труба ПЕ проспект Володимирський, 101 -  L-75м.п., D-50мм, труба ПЕ проспект Володимирський, 85-89 -  L-51м.п., D-50мм, труба ПЕ перехрестя вулиць Я.Мудрого та проспект Володимирський L-60м.п., D-90мм, труба ПЕ проспект Володимирський, 65 -  L-20м.п., D-50мм, труба ПЕ.

За кошти місцевого бюджету проведено заміну аварійних ділянок трубопроводів на ПНС № 5 вул. Прикордонників (з них зовнішніх мереж L- 21м.п., D-160мм, труба ПЕ, внутрішньої квартальної системи водопостачання насосної станції L- 24м.п., D-110мм, труба ПЕ).

-Як дезінфікується вода?

  Водопостачання населення міста Лубни здійснюється за рахунок трьох водозабірних майданчиків № 1,2,3 КП «Лубни-волоканал», на яких розміщені 42-ві артезіанські свердловини. Наголошуємо, що лубенці вживають артезіанську воду, яка добувається з Бучацько-Канівського  водоносного горизонту із глибини від 100 до 190 м від поверхні грунту. Якість питної води, даного горизонту в основному відповідає вимогам ДСанПіН 2.2.4.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної призначеної для споживання людиною». Але є й недоліки, бо із врахуванням особливості даного водоносного горизонту, а саме  природне залягання солей та мінералів, деякі свердловини мають перевищення за показниками фтору та хлоридів.

Зменшити їх кількість у воді можливо, але це потребує закупівлі дорого вартісного обладнання. На сьогоднішній день найбільш надійним способом видалення з води фторидів і практично єдиним технологічним способом видалення з води іонів (в т.ч. хлоридів) є використання мембранних технологій, а саме зворотного осмосу. Подібні технологічні рішення використовуються на водоканалах розвинутих країн, а також в технологіях підготовки промислової води на ряді підприємств України.

  На жаль, метод зворотного осмосу відноситься до найбільш дорогих, як при будівництві, так і в подальшій експлуатації. З метою скорочення затрат може використовуватись схема, при якій частина води проходить мембранну установку ( з урахуванням складу води м. Лубни – орієнтовно 2/3 продуктивності), після чого змішується з вихідною водою (1/3 продуктивності).

В такому випадку орієнтовна вартість технологічного обладнання для видалення хлоридів і фтору сладатиме:

 ВЗМ №1 – 367,4 тис. євро;

 ВЗМ №2 – 616,7 тис. євро;

 ВЗМ №3 – 367,4 тис. євро.

Зважаючи на задорогу вартість такої очистки та відсутність фінансових можливостей,  наше підприємство рекомендує лубенцям використання зубних паст без вмісту фтору, задля зменшення його впливу на зубну емаль.   

Додатково повідомляємо, що якість питної води даного горизонту в основному відповідає вимогам  ДСанПіН 2.2.4.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної призначеної для споживання людиною». Знезараження питної води проводиться згідно «Інструкції із застосуванням гіпохлориту натрію для знезараження води в системах централізованого питного водопостачання та водовідведення КП «Лубни-водоканал» Лубенської міської ради» погодженої  начальником Лубенського міжрайонного Управління Держсанепідслужби.

 На підприємстві є власна хіміко-бактеріологічна лабораторія,  яка атестована Державним підприємством «Полтавським регіональним науково-технічним центром стандартизації, метрології та сертифікації». Відбір проб проводиться згідно ГОСТ 24481-80. Працівниками лабораторії систематично  перевіряється робота ВЗМ №1,2,3, де проводиться знезараження питної води гіпохлоритом натрію, наявність реактивів для визначення залишкового хлору в питній воді.

 КП «Лубни-водоканал» забезпечене нормативними запасами гіпохлориту натрію власного виробництва для знезараження питної води.

Лабораторія повністю укомплектована засобами вимірювальної техніки, які кожен рік проходять державну повірку, також хіміко-бактеріологічна лабораторія з контролю якості питної води систематично забезпечується всіма необхідними для роботи реактивами. В лабораторії працюють висококваліфіковані спеціалісти з багаторічним стажем роботи понад 30-ти років.

Часто абоненти скаржаться на іржаву воду, яка тече із їх кранів. Хочу пояснити, що ця ситуація виникає через  незадовільний стан водомереж по місту, тож до споживача вона доходить вже зі змінними якісними показниками, увібравши в себе всі недоліки іржавих труб. Деякі вузли та  водопровідні мережі, а саме райони вулиць Тернівської та Кононівської, які прокладені в місті Лубни понад 50 років тому, знаходяться в аварійному стані. Корозія внутрішніх і зовнішніх поверхонь стального трубопроводу, являється фактором погіршення якості  водопровідної питної води, а саме зумовлює підвищений вміст заліза загального (близько 1,1мг/дм 3 при нормативі 1,0 мг/дм 3 ).

Найбільш негативним впливом підвищеного заліза у воді на здоров"я є тільки погіршення органолептичних властивостей води ( запах та смак).  Підвищений вміст заліза у воді робить її смак металевим, а колір жовтим або бурим. Рекомендуємо лубенцям в даних районах відстоювати воду перед вживанням. 

- Боржники і борги. Дотаційне підприємство чи самоокупне?

Комунальне підприємство «Лубни-водоканал» визнано виконавцем послуг з централізованого постачання холодної води та централізованого водовідведення.

У процесі своєї діяльності при наданні послуг з централізованого водопостачання та водовідведення підприємство взаємодіє з юридичними та фізичними особами (населення) – споживачами послуг. При розрахунках з споживачами послуг виникає дебіторська та кредиторська заборгованість,  яка має значну питому вагу в складі поточних активів та впливає на фінансовий стан підприємства. Слід відмітити, що населення займає 83% загального обсягу реалізації наданих послуг.

Станом на 01.12.2019 року загальна кількість боржників (юридичні особи та населення) – 9096 абонентів. Заборгованість за послуги складає 2754,9 тис. грн. Основними боржниками є фізичні особи, тобто мешканці житлових будинків.

Станом на 01.12.2019 року дебіторська заборгованість юридичних осіб за надані послуги становить 432532,64 грн. 

Для зменшення заборгованості ведеться постійна претензійна робота з абонентами. В листопаді 2019 року було придбано спеціальне обладнання СНОР 2008, яке дозволяє обмежити водовідведення безпосередньо у помешкані абонента-боржника. З початком таких відключень боржники,які роками не платили за послуги, почали проводити оплату боргів. За період проведеної роботи із абонентами -боржниками, які планувалися на відключення ( у листопаді 2019 року) лише у касу підприємства проведено оплату безнадійних боргів у розмірі – 54 360 грн. 

Складено договір реструктуризації  з 17 абонентами на суму майже 110 тис. грн.  ( у порівнянні із попередніми місяцями – від 2 до 5 щомісяця) 

Списки для відключення систематично  поновлюються.  

Зараз продовжується проведення претензійної роботи із абонентами боржниками із попередженням про відключення,  для продовження формування списків споживачів, які плануються до відключення. 

Ми й надалі будемо продовжувати претензійну роботу з боржниками-мешканцями багатоквартирних будинків та приватного сектору, тож рекомендуємо абонентам вчасно проводити оплати за отримані послуги з водопостачання та водовідведення.  

Наразі КП «Лубни-водоканал»  не взмозі самостійно вирішувати ряд проблемних питань, пов’язаних із фінансовим станом підприємства.

Причиною є   нестабільність законодавства, не прогнозоване підвищення вартості послуг на електроенергію, паливо, товарно-матеріальні цінності та інше. Крім того, значною мірою впливає на господарський стан підприємства зміни мінімальної заробітної плати та прожиткового мінімуму, в результаті чого значно збільшуються витрати на підприємстві.  І як закономірність, діючі тарифи на послуги КП «Лубни-водоканал» не покривають всі фактичні витрати, які закладено в структурі діючого тарифу. Тож для можливості продовження існування єдиного в Лубнах водопостачального підприємства необхідна фінансова підтримка засновника, тобто дотації із місцевого бюджету. 

Частиною четвертою статті 31 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» визначено, що у разі встановлення органом місцевого самоврядування тарифів на житлово-комунальні послуги на рівні, що унеможливлює отримання прибутку, орган, який їх затвердив, зобов’язаний відшкодувати з відповідного місцевого бюджету виконавцям/виробникам різницю між встановленим розміром цін/тарифів та економічно обґрунтованими витратами на виробництво цих послуг.

Також згідно із статтею 15 Закону України «Про ціни і ціноутворення» Кабінет Міністрів України, органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які встановили державні регульовані ціни на товари в розмірі, нижчому від економічно обґрунтованого розміру, зобов’язані відшкодувати суб’єктам господарювання різницю між такими розмірами за рахунок коштів відповідних бюджетів. Дотації виділяються з місцевого бюджету для надання фінансової підтримки по відшкодуванню заборгованості за спожиту електричну енергію.

- Скорочення штату. З чим це пов’язано? 

Відповідно до рішення Лубенської міської ради від 13.12.2018 року «Про проведення незалежного аудиту», рішення Лубенської міської ради від 10.10.2019 року «Про результати незалежного аудиту КП «Лубни-водоканал», за результатами та рекомендаціями відповідної проведеної аудиторської перевірки було переглянуто та затверджено рішенням Лубенської міської ради новий штатний розпис  підприємства, яким передбачено скорочення чисельності працюючих. Хочу зазначити, що цей процес складний як для працівників, так і для керівництва підприємства. При цьому зменшено кількість штатних одиниць на 17,5, тобто з 230 штатної одиниці на 212,5. Додатково хочу пояснити, що заплановано до скорочення 17,5 штатних одиниць, але зважаючи на наявність вільних вакансій у кількості -5,5 одиниць, загальна кількість працівників (штатних одиниць) становить – 12 осіб.  

При скорочені штатної чисельності  фонд заробітної плати зменшиться на - 150 тис. грн., що дозволить  підприємству вчасно виплачувати заробітну плату працівникам. Більшу частину витрат КП «Лубни-водоканал»  складає заробітна плата – 42%, відрахування до фондів – 10%, витрати на електроенергію – 35%. При розрахунку тарифів на водопостачання та водовідведення закладено прожитковий мінімум  на рівні 1841 грн., що унеможливлює отримання прибутку, так як тарифом цього не передбачено.

Скорочення штату працівників на КП «Лубни - водоканал» зумовлене тяжким фінансовим становищем підприємства та не відповідністю тарифів.

Шкода, що доводиться застосовувати  заходи по скороченню чисельності працівників КП «Лубни-водоканал», але сподіваюсь, що ситуація в подальшому покращиться.

Всі лубенці також сподіваються, що нарешті ситуація з КП «Лубни–водоканал» покращиться, і ми всі будемо отримувати якісну питну воду цілодобово.

  - централізоване водопостачання       –     13,74 грн. (з ПДВ);

  - централізоване водовідведення         –     20,76 грн. (з ПДВ).