Річниця від дня народження Анни Керн та альтанка закоханих в Лубнах

В суботу, 22 лютого, в Лубенському краєзнавчому музеї імені Гната Стеллецького відбулася краєзнавча година під назвою "Краси пречистої взірець" присвячена 220- річчю від дня народження дворянки Анни Петрівної Керн, яка проживала певний період в Лубнах.

Протягом години присутні на заході дізналися про насичене життя красуні Анни. Ще немовлям вона потрапила в Лубни, де її батько, військовий офіцер Петро Полторацький, отримав великий маєток на схилі гори.

В наші дні будівля, де росла Анна Керн, не збереглася, однак, за розповідями лубенців, вона знаходилася на території сучасного Молодіжного парку, приблизно там, де знаходиться покинута альтанка, збудована на 1000-річчя міста Лубни.

За місцевими легендами, саме на тому місці поет Олександр Пушкін передав Анні Керн лист з віршем "Я помню чудное мгновение".

Саме цей вірш під час заходу було запропоновано по рядку прочитати кожному з присутніх на заході. Також романсом "Гори, гори моя свеча..." присутніх порадувала співачка Діана.

В історії Анна Керн запам'яталася саме як муза великого російського поета. Однак, з її біографії відомо, що вона отримала блискуче домашнє виховання, вільно володіла француською мовою та добре зналася в літературі. Ще з молоду проти своєї волі вона була вадана заміж за пристарілого генерала Єрмолая Керна, якому з часом народила трьох доньок і велику частину свого життя скиталася за чоловіком по безкінечних гарнізонах і військових розташуваннях.

З Пушкіним Анна Керн познайомилася на літературному вечорі в Петербурзі і з того часу між ними спалахнуло кохання, яке вилилося у поета в легендарний вірш, та переписку між ними. Пізніше Анна Керн навіть видала серію мемуарів про Олександра Пушкіна. Та так склалася доля, що з роками і переїздами зв'язок між закоханими зник, Пушкін одружився, а Анна Керн знайшла кохання всього свого життя - молодого кадета, молодшого від неї на 20 років Олександром Марковим- Виноградським. Після смерті її чоловіка Єрмалая Керна закохані нарешті одружилися і всупереч велінню батька, змінивши прізвище, Анна, тепер вже Виноградська, втратила усю матеріальну підтримку і пенсію генеральської дружини.

Однак, взамін цього жінка нарешті знайшла своє щастя, закінчилися безкінечні переїзди, вона перестала з'являтися на публіку і повністю віддалася сімейному життю. У них з Олександром Марковим родився син, і хоч не в багатстві, і не у величних маєтках, подружжя щасливо зустріло старість і померло з різницею в 4 місяці.

По закінченню заходу у присутніх була змога переглянути експозицію музейної кімнати, присвячену Анні Керн та Лубенському гусарському полку.

Повертаючись до теми місця зустрічі Олександра Пушкіна і Анни Керн, молодший науковий співробітник Лубенського краєзнавчого музею Тетяна Сафронова розповіла, що є учасником громадської організації "Predki" і в 2020-му році вони подали проєкт на громадський бюджет міста Лубни, аби відремонтувати альтанку в Молодіжному парку і зробити її своєрідним місцем зустрічі для закоханих і для проведення різних заходів.

Тетяна Сафронова: "Альтанка знаходиться якраз на території колишнього маєтка батька Анни Керн Петра Полторацького. Нам здається, що це було б дуже гарно, аби її відремонтувати так, щоб вона стала привабливою: розчистити і обладнати до неї доріжку, зробити туристичний показчик, поставити лавочки. Тут би можна було читати вірші і, можливо, навіть освідчуватися в коханні. І це б могло стати нашою туристичною фішкою, адже дехто говорить що "Лубни" - то від слова "Любов". Наразі від кожного з нас залежить майбутня доля цієї альтанки. З 1 березня розпочнеться голосування за проєкти громадського бюджету і я закликаю всіх долучатися і підтримати наш. А також ми чекаємо всіх у стінах нашого краєзнавчого музею з пропозиціями та ідеями, щодо відновлення "Альтанки закоханих" в Молодіжному парку.