Мова піде про добросусідські відносини. Не так багато сусідів з плином багатьох років змогли зберегти людські відносини. І, як правило, причиною погіршення стосунків стала нова будівля чи дерево, яке з’явилося прямо на спільній межі, кущі, які розрослися на чималу ділянку сусідського городу або інші причини.
Наприклад, така ситуація: сусід висадив близенько вздовж спільного паркану кущі винограду. А виноград, самі знаєте, за сезон дає чималий приріст. Він добряче розрісся, «переступив» через паркан і буяє зеленню вже у сусіда в дворі. Господар виноградної лози по-хазяйськи кілька разів за сезон самовільно заходить до сусіда у двір і доглядає за своїм виноградом, робить обрізку, обробляє хімікатами від шкідників і при цьому нещадно витоптує у сусідському дворі посіяні квіти. Як вам таке? На прохання хазяйнувати у своєму дворі, забрати виноград до свого двору і більше не заходити до чужого помешкання, у відповідь сусід чує:
-«Це мій паркан і мій виноград, що хочу те й робитиму» і на додачу ще купу образ і погроз фізичної розправи. Ось так. То як приборкати хамовитого сусіда? Переходити до затяжних спорів та сварок - то шлях у нікуди. У цій ситуації сусід звернувся до голови вуличного комітету, щоб та вплинула на недобросовісного сусіда. Та порадила звернутися до секретаря мікрорайону. Секретар четвертого мікрорайону міста Лубен Сененко Ірина Василівна уважно вислухала суть справи і відразу ж зателефонувала сусіду-хаму. Тут треба відзначити рівень комунікації досвідченої Ірини Василівни з жителями мікрорайону. Після кількахвилинної розмови конфлікт було залагоджено, а за кілька днів сусід прибрав свій виноград.
Отже, для того, щоб уникнути подібних ситуацій, необхідно кожному із нас знати про встановлені законодавством обмеження та одразу вимагати їх дотримання. Чи знаєте ви, скільки метрів повинно бути до межі, якщо сусід будує новий будинок, садить дерева чи створює інші об’єкти? Державними будівельними нормами — ДБН 79-92 «Житлові будинки для індивідуальних забудовників України» — були встановлені такі відстані для зелених насаджень: від стін будинків і споруд до осі дерев — 5 м, для кущів — 1,5 м; від межі сусідньої ділянки до осі дерев — 3 м, для кущів — 1 м.
Однак, варто пам’ятати, що гілки дерев та кущів не повинні перетинати меж сусідніх ділянок. У разі проникнення коренів і гілок дерев з однієї земельної ділянки на іншу, власники земельних ділянок, на які виступають гілки та корені, мають право самостійно відрізати корені дерев і кущів, які проникають із сусідньої земельної ділянки, якщо це є перепоною у використанні земельної ділянки.
Також, відповідно до ДБН 360-92** «Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень», якщо з іншого боку межі нема забудови, то відстань до бічної межі ділянки від найбільш виступної конструкції стіни повинна становити не менше 1 м. При цьому має бути забезпечене влаштування необхідних інженерно-технічних заходів, що запобігатимуть стіканню атмосферних опадів з покрівель та карнизів будівель на територію суміжних земельних ділянок. Згідно із санітарними нормами туалети потрібно розташовувати не ближче 15 м від житлового будинку і літньої кухні, а від питного колодязя — за 20 м. Вимоги щодо огорожі (висоти, конструкції, матеріалу) встановлюються місцевими правилами забудови. Огорожа має проходити по межі і не повинна створювати перешкод для використання за призначенням сусідської земельної ділянки, затінювати її . Також, власники і землекористувачі земельних ділянок повинні обирати такі способи використання земельних ділянок відповідно до їх цільового призначення, при яких власникам, землекористувачам сусідніх земельних ділянок завдається найменше незручностей: затінення, задимлення, неприємні запахи, шумове забруднення інше.
Варто наголосити, що ДБН на сьогодні втрачають чинність, оскільки тепер такі питання уже не є компетенцією центральних органів влади, а віднесені до повноважень органів місцевого самоврядування. Сьогодні такі норми встановлюються в місцевих правилах забудови або проекті забудови і благоустрою населеного пункту, які затверджуються місцевою радою після погодження з місцевим органом містобудування та архітектури. Але варто відзначити, що встановлені норми колишнім ДБН повністю знаходять своє відображання у актах органів місцевого самоврядування.
А у разі наявності серйозних спорів щодо додержання сусідами правил добросусідства та стосовно меж земельних ділянок, які перебувають у власності, вирішуються судом за відповідного звернення власника до суду через свого адвоката, оскільки на сьогодні встановлено порядок отримання від адвокатів правової допомоги у судах.