Знеболювальний засіб парацетамол полегшує фізичний біль, але й підвищує готовність ризикувати, засвідчують дослідження. Замість того, щоб уникати небезпеки, люди, які прийняли ліки, схильні поспішно ухвалювати рішення і легше піддають ризику себе та своїх близьких. Причина цього — вплив парацетамолу на сприйняття небезпеки. Коли болить голова чи спина, люди приймають знеболювальні засоби, зокрема парацетамол або аспірин. Ці препарати, які продають без рецепта, тамують біль, але мають і побічні ефекти: приймаючи їх надто часто, можна набути розлади печінки, нирок й проблеми зі шлунком. Навіть незначне передозування парацетамолом може призвести до гострої печінкової недостатності. Також ця активна речовина підвищує ризик інфаркту й розвитку астматичних захворювань.
Але парацетамол діє не лише на тіло: дослідження доводять, що це популярне знеболювальне та складова близько 600 різних медикаментів впливає й на емоції пацієнтів. Парацетамол пригнічує сум, радість і здатність співчувати.
«Парацетамол змушував людей відчувати менше негативних емоцій, коли вони думали про ризиковану поведінку — вони менше боялися», — пояснив Вей. Ні банджі-джампінг, ні темрява, ні початок нової кар’єри не лякали тих, хто прийняв парацетамол. Проведені науковцями досліди доводять: прийом парацетамолу може впливати на сприйняття ризику та настрій. З цього випливає, що пацієнти, які вживають знеболювальні, не лише пригнічують фізичний біль, а й рідше відчувають небезпеку — як побічний ефект у них підвищується готовність ризикувати. Це призводить до неочікуваних рішень з потенційно небезпечними наслідками.
Парацетамол — це ліки, які рекомендують при появі симптомів COVID-19. Пацієнти, що прийняли цей препарат, можуть гірше оцінювати ризик зараження та легковажніше ставитися до зустрічей з іншими людьми й до можливості їх інфікувати.