На пресконференції за підсумками переговорів у Варшаві, Володимир Зеленський та Анджей Дуда обговорили важливі питання.
15 січня у Варшаві відбулися переговори між президентом України Володимиром Зеленським та президентом Польщі Анджеєм Дудою, які стали важливим етапом у зміцненні стратегічного партнерства між двома країнами, повідомляє Офіс президента України.
Правда Тут Львів зібрала основні заяви двох лідерів, які прозвучали на пресконференції за підсумками переговорів.
Про Волинську трагедію
Президент Польщі Анджей Дуда закликав до мирного та конструктивного вирішення історичних суперечностей між Києвом і Варшавою, зокрема щодо Волинської трагедії. Дуда також зазначив, що під час переговорів з Зеленським традиційно обговорюються історичні питання.
"Тепер ведуться переговори в робочій групі, які створили керівна коаліція (Польщі) Міністерство культури України, стосовно цих історичних, пошуково-ексгумаційних робіт", – зауважив він.
Він висловив сподівання, що польські запити щодо ексгумації жертв подій на Волині будуть розглянуті та затверджені.
"Це не нова тема, про це ми спілкуємось із президентом уже давно, і це спокійно і конструктивно. Не таємниця, що це – важка тема, яку потрібно спокійно вирішувати", – підсумував Дуда.
Про вступ до ЄС
Президент Польщі також підкреслив свою непохитну підтримку прагненням України приєднатися до Європейського Союзу та запевнив, що буде активно сприяти наданню Україні офіційного запрошення до НАТО. Дуда додав, що запевнив Зеленського у своїй постійній готовності та рішучості підтримувати Україну.
"Після 2022 я ініціював письмо до лідерів НАТО і ЄС, я говорив про необхідність, аби Україна отримала запрошення до вступу в ЄС", – зазначив польський лідер.
Дуда висловив упевненість у тому, що Україна зможе виконати всі необхідні завдання для вступу до ЄС. Він також підтвердив свою готовність наполегливо підтримувати Україну на цьому шляху.
Про вступ до НАТО
Президент Польщі Анджей Дуда вважає, що Україна зможе стати повноправним членом НАТО після завершення війни з Росією, але вже зараз підтримує надання Києву офіційного запрошення до Альянсу. За словами Дуди, основним питанням є надання гарантій безпеки, і найнадійнішою такою гарантією є саме членство в НАТО. Він закликав союзників надати Україні запрошення, вважаючи це першим кроком до реальних безпекових гарантій.
"Це був би перший крок для надання Україні реальних гарантій. Ми спілкувалися з паном президентом (Володимиром Зеленським) про всі зустрічі в рамках НАТО, зокрема про ті, які будуть на саміті НАТО в Гаазі. Це мета, на яку ми маємо робити ставку. Це реальна мета", - заявив Дуда.
Він наголосив, що повноцінний вступ України до НАТО, ймовірно, стане можливим лише після завершення війни та припинення бойових дій. Проте як президент Польщі, сусід України та людина, яка з самого початку надавала допомогу після нападу Росії, він однозначно підтримує запрошення України приєднатися до Північноатлантичного альянсу.
"Іншими словами, зробити перший офіційний крок, пов'язаний із майбутнім членством України в НАТО", - сказав Дуда.
Дуда наголосив, що від початку російського вторгнення активно підтримував ідею приєднання України до НАТО. За його словами, усе більше лідерів країн Альянсу схиляються до цього кроку.
Президент України Володимир Зеленський, зі свого боку, підкреслив, що НАТО забезпечує найефективніші гарантії безпеки.
"НАТО - це про найнадійніші гарантії безпеки не тільки для України, а й для всіх союзників., але окрім надійності це також і фінансово-ресурсна ефективність. це найдешевше насправді розвивати НАТО, додавати сили Альянсу, ніж шукати якісь тимчасові і спеціальні формати", - заявив Зеленський.
Він повідомив, що процес зміцнення України відбувається поступово, але найпрагматичнішим рішенням залишається вступ до Альянсу. Зеленський також вказав, що виділення 250 млрд доларів із заморожених російських активів стало б значною підтримкою для Збройних сил України.
"Україна візьме ці гроші. Велику частину виділить на вітчизняне виробництво і на імпорт саме тих видів озброєння, яких в Україні немає", — зазначив глава держави.
Про очікування від президентства Трампа
Також під час зустрічі президенти обговорили подальшу взаємодію та перспективи, які можуть відкритися після інавгурації Дональда Трампа як президента США.
"Також ми сьогодні тут у Варшаві говорили про можливості, які можуть відкритися після інавгурації президента Трампа. Важливо, щоб і Україна, і Польща були серед ключових союзників США. Це має значення для безпеки нашого євроатлантичного простору", - сказав Зеленський.
Зеленський підкреслив важливість збереження єдності серед партнерів щодо санкційного тиску на Росію. Він зауважив, що забезпечення безпеки в Чорному та Балтійському морях є спільною метою, в досягненні якої Україна може допомогти своїм партнерам, застосовуючи перевірені інструменти для захисту портів і торговельних маршрутів. Президент також акцентував на необхідності перегляду спільних безпекових пріоритетів з країнами сусідніх регіонів, від Балкан до Близького Сходу, та висловив подяку Польщі й партнерам з ЄС і НАТО за їхню підтримку в боротьбі з російським танкерним флотом.
Про мирні переговори з Росією
Президент Польщі Анджей Дуда заявив, що будь-які мирні перемовини повинні проводитись тільки за участі України.
"Ми також спілкувалися про потенційні переговори. Потенційні, тому що поки немає будь-яких мирних перемовин між Україною та Росією. Щодо потенційних переговорів я гарантував, запевнив пана президента (Зеленського), що на будь-яких форумах, на яких я виступаю, я вимагатиму, що Україна має бути присутньою за столом переговорів.
Що не можуть проходити будь-які переговори мирні без участі України. Україна завжди має бути представленою за столом таких переговорів", - наголосив він.
Він підкреслив, що Польща прагне, аби Україна залишалась незалежною державою, де народ самостійно вирішуватиме свою долю. Дуда також запевнив президента Зеленського, що Польща завжди підтримуватиме Україну на міжнародних форумах.
Про пакет допомоги від Польщі
Зеленський повідомив, що Польща готує новий пакет військової допомоги для України. Під час зустрічі також обговорювались питання спільного виробництва зброї, зокрема дронів та артилерії.
"Сьогодні ми говорили про подальшу взаємодію, нашу оборону. Я дякую Польщі за вже 45 пакетів підтримки з часу початку цієї війни. Зараз готується 46-й пакет підтримки України. Важливо також інвестувати у виробництво зброї, зокрема виробництво наших українських дронів. Це можна зробити в Україні найбільш вигідно. Обговорили виробництво артилерії, необхідних снарядів для України" - сказав Зеленський.
Зеленський також зазначив, що обговорювалися закупівлі артилерії та снарядів, необхідних для потреб ЗСУ.
"Наша політика: ми маємо зберігати єдність з партнерами, робити все можливе для наближення надійного миру справедливого миру для України", - додав президент.
Про осередки єдності для українців
Президент Володимир Зеленський оголосив про створення “осередків єдності” за кордоном, які допоможуть підтримати українців. Він також повідомив, що під час розмови з президентом Польщі Анджеєм Дудою обговорював питання підтримки української громади в Польщі та збереження тісних зв’язків між нею та Україною.
"Ми започатковуємо роботу осередків підтримки українців за кордоном – unity hubs. Такі "осередки єдності" будуть і в Польщі, будуть в Німеччині і в інших країнах, де є наші люди", – сказав Зеленський.
Президент не уточнив, якими будуть головні завдання майбутніх осередків.
Нагадаємо, США запровадили новий пакет санкцій проти Росії: під ударом банки, оборонні підприємства та іноземні партнери
Інформує pravdatutnews.com