З метою викорінення шахрайських схем з використанням банківських рахунків фізичних осіб НБУ вводить обмеження на Р2Р перекази. Громадяни України зможуть виконати не більше 30 вихідних переказів коштів, на суму, яка не перевищує 100 000 грн. Дізнавайтеся з матеріалу Finteco, яких категорій користувачів торкнеться нововведення, а для яких нічого не зміниться.
Рішення про обмеження Р2Р-переказів: як його коментує НБУ
Згідно зі словами Андрія Пишного, голови державного фінрегулятора, нові обмеження на P2P ніяк не вплинуть на приблизно 98% клієнтів вітчизняних банків. Він зазначив, що середньостатистично переважна більшість українців виконує менше, ніж 30 вихідних переказів коштів на місяць, тому їм немає за що хвилюватися.
Що таке P2P-перекази
P2P (peer-to-peer) – це процес переказу грошей з картки однієї фізичної особи на картку іншої. Його можна здійснити через банківські сервіси, мобільні додатки або спеціальні платформи безпосередньо від відправника до отримувача без участі посередників.
У зв’язку з тим, що за підсумками минулого року обсяг P2P-переказів в Україні критично зріс до майже 250 мільярдів, це привернуло увагу НБУ. До того ж ці обсяги переказів не відповідають сумам зняття готівки та здійснення покупок через платіжні картки фізичними особами. Про що це може свідчити? У першу чергу, про шахрайські схеми з участю «дропів».
Зв’язок Р2Р-переказів та схеми із «дропами»
Так звані «дропи» – це фізичні особи, які за невелику фінансову винагороду надають третій особі, тобто шахраю, персональні дані. Для злочинців це легальна можливість використовувати банківські рахунки громадян України для проведення операцій з коштами незаконного походження.
За участю дропів відбувається відмивання грошей та їх незаконне виведення за кордон, фінансування терористичних організацій, нелегального грального бізнесу, операцій, пов'язані з торгівлею зброєю та наркотиками, а також виплата заробітних плат «у конвертах».
«Дропи» - це не просто порушники закону, вони співучасники цих злочинів, і вийти на них правоохоронним органам вдається швидше всього – справжні шахраї часто залишаються недосяжними.
Як Р2Р використовують для операцій з криптовалютою
Згідно з рішенням НБУ від 2023 року в Україні більше не є можливим купувати криптовалюти за національну валюту, а також продати їх на біржі за гривню. Такі фінансові операції вважаються незаконними.
І ось для цього українські користувачі криптовалюти використовують Р2Р-платежі – це законна лазівка для швидкого та відносно безпечного виведення активів. Уточнимо, що вищезгадана заборона НБУ якраз не має відношення до операцій з криптовалютою між фізичними особами.