Твердотільні накопичувачі — це немеханічні пристрої для зберігання даних. Їх позиціюють як швидшу та ефективнішу альтернативу жорстким дискам. Обидва пристрої часто використовують, коли потрібно модернізувати комп'ютер. Саме тоді виникає питання — який накопичувач вибрати. Про переваги SSD відомо багато — вони сучасні, компактні, швидкі. Але варто визначитися, що підходить краще для вирішення деяких завдань. Image

Особливості жорстких дисків (HDD)

Різниця між HDD та твердотільним диском — в їх конструкції. Також ціна SSD на 256 GB набагато приємніша. HDD (вінчестер) — це сховище даних, в якому принцип запису базується на роботі декількох магнітних дисків (пластин). Вони розміщені всередині корпусу. Між ними розташовані магнітні головки, що зчитують інформацію. HDD — класичний формат накопичувача. Його швидкість обміну інформації залежить від частоти обертання шпинделя, на який кріплять магнітний диск. Показник становить від 3600 до 15 000 об/хв. Чим швидше обертається диск, тим краще працює комп'ютер — легше та бистріше завантажувати ОС, відкривати програми, записувати файли тощо.

Як працює твердотільний диск (SSD)

На відміну від жорсткого диска, твердотільний SSD не містить рухомих механічних елементів. У зберіганні даних залучені тільки чипи флешпам'яті, вбудовані за тим же принципом, що й в USB-флешках. Вони бувають декількох типів:

  1. SLC — характеризують високою надійністю та швидкістю доступу до даних, а також численними циклами перезапису;
  2. MLC — злегка поступається їй по витривалості, хоча пересічний споживач навряд чи помітить різницю;
  3. TLC — показують середню продуктивність, доступні по вартості;
  4. QLC — бюджетний, але повільний варіант.

В одній комірці кожного типу пам'яті можуть зберігатися 1, 2, 3 або 4 біти відповідно. Що нижче показник, то вище продуктивність та надійність накопичувача. І тим він дорожчий. При виборі SSD також враховують багатошаровість — на зміну двовимірної (планарної) пам'яті прийшла удосконаленіша 3D NAND.

Чому варто купляти SSD

Різниця в швидкості роботи твердотільного накопичувача та жорсткого диска досить велика. Це факт на користь першого. Навіть бюджетна модель SSD зчитує до 500 та записує до 250 МБ/с. У HDD навіть преміумсегмента ці показники менші у 2–4 рази. Обидва не перевищують 125 Мбайт/с. Тому вибір оптимального пристрою залежить від завдань ПК.

Доступні за ціною та місткі HDD підходять для зберігання файлів, які мало використовують — документи, фото, відео. Якщо в пріоритеті швидкість обміну даних, варто вибрати SSD — для ОС, програм, ігор. Але важливу інформацію, яку не можна завантажити заново або відновити через резервне копіювання, на ньому зберігати не рекомендують. Знаючи різницю між накопичувачами, легше вибрати потрібний. Тому перед тим як купити, насамперед важливо визначитися з поставленими перед ним завданнями.