11:27, 9 жовтня 2019 р.

Освіта вдома: плюси та мінуси

Освіта вдома: плюси та мінуси

Що собою являє собою домашня освіта? Чому деякі батьки обирають саме такий спосіб навчання?
Домашнє навчання в Україні можливо в декількох формах — дистанційна, заочна, екстернатна, індивідуальна. Їх об'єднує головне — дитина не ходить в школу за розкладом, а займається самостійно і графік дня встановлює сама.
Раніше хоумскулінг (від англ. - домашнє навчання) був доступний тільки за медичними показаннями або з інших поважних причин. Зараз обмежень стало менше, але така практика все ще не дуже поширена, особливо важко з цим буває в регіонах. Адже для того, щоб перевести дитину на домашнє навчання, треба оформити її в школу, яка може надати належну атестацію школяра на домашньому навчанні. В Україні це можуть зробити, в основному, приватні школи, і тільки кілька державних. Атестація необхідна. Абсолютна відмова від шкільної освіти в Україні не дозволена.
Пані Оксана, котра свого часу переїхала із сім'єю із мегаполісного міста до села на Полтавщині, обрала для дітей саме домашню освіту:
"Ми переїхали в глухе село, щоб діти (їх в нас троє: найстарша - в 4 класі) дихали свіжим повітрям, їли екологічно чисту їжу і проводили багато часу на свіжому повітрі. Шкільна система не дає дитині вільного часу для своїх справ, вона багато сидить і не рухається. Наша дочка, яка навчається вдома:
- має змогу виспатися;
- нормально харчується;
- багато рухається на свіжому повітрі;
- має свій вільний час, і менше часу витрачає на навчання по підручниках.
Сама система навчання:
- в нас в день 2-3 уроки(математика, укр.мова, англ.), середа «мистецький день», ми дивимося відео про скульптора чи художника, потім малюємо чи ліпимо. Дочка дуже любить читати, тому читанням окремо ми не займаємося. Предмети на кшталт «Природознавство», «Основи здоров'я» вивчаємо в процесі життя;
- ми займаємося 3 тижні, 4-ий тиждень - «легкий», виконуємо цікаві завдання, дочка обирає проєкт на свій вибір (самостійно шукає в інтернеті чи книжках матеріал, цікаві завдання, робить з ними плакат, лепбук);
- ми користуємося друкованими зошитами, сучасними посібниками, матеріалами;
- також, я підписана на освітні сайти та знаю новинки-цікавинки, творчі ідеї;
- в нас багато настільних ігор (на таблицю множення, геометрію, дроби тощо), граємо в них майже кожен день.
Мінуси:
- займає багато часу, один з батьків має сидіти вдома;
- самоосвіта мами чи тата (або обох), щоб бути обізнаним в системі сучасної освіти, знати програму;
- якщо є ще діти – вміти розділяти час, зайняти їх, або мати помічника, який погуляє з ними, поки йдуть заняття;
- треба мати терпіння, вчити свою дитину важче, ніж чужу;
У нас ще проблема – це відсутність спілкування з іншими дітьми через те, що в селі взагалі мало дітей.
Ми офіційно зареєстровані в Снітинській загальноосвітній школі, нам видали підручники, і раз у чверть треба здавати контрольні."
Як розповіла ще одна мама Дар"я, яка проживає із сім'єю під Києвом, в неї син Яків ходить до третього класу. Вони обрали послуги приватної школи.
"Чому ми пішли з альтернативної школи, це стосується і звичайної школи — на це було кілька причин. По-перше, з'явилися домашні завдання, хоч нам і обіцяли, що їх не буде, тільки в школі на уроках. Мало того, що Яша знаходиться до трьох годин в школі, потім приходить додому і ще на домашнє завдання йде близько двох годин.
І у мене з'явилися думки, навіщо ми тоді ходимо в школу? Якщо і вдома ми з усім розбираємося, і він мене чує, і нормально сприймає інформацію. По-друге, вдома він не відволікається від самого процесу навчання на особисті позаурочні процеси. Ще одним фактором стало суспільство, яке не зовсім нас влаштовує.
І ми вирішили перейти на домашню освіту, спробували в декількох школах пробні заняття, все сподобалося, ми вибрали для себе і зараз вчимося вдома.
Нам дають програму, раз в тиждень потрібно здавати контрольні з різних предметів. Так само є навчальні матеріали — доступ до різних книжок, тестових занять. Досвіду в педагогічній діяльності у мене немає, я мама фрілансер. Велика перевага в організації домашнього навчання, що я завжди поруч.
В нас вільний графік, ми завжди висипаємося, снідаємо, і десь об 11.00 ми починаємо вчитися.
На навчання у нас йде години дві. Дуже подобається з програми Нова Українська школа, те,що з"явилися ролики по всіх предметах. Дуже доступно і зрозуміло.
Ще що подобається — я відразу бачу по дитині, що він зрозумів, а що ні. Якщо в стаціонарній школі з кількістю дітей до 30 осіб, коли вчителька розказує предмет, Яша міг би відволіктися, задуматися, пропустити матеріал.
Дуже велика для нашої сім'ї перевага — ми багато подорожуємо по світу, в будь-який момент без очікування канікул можна поїхати куди завгодно.
Мінус — це звичайно мало спілкування, соціалізація, але те, що є в наших школах, в нашому місті, я не бажаю дитині. Я розумію, що це повинна проходити кожна людина, але все одно хотілося від наслідків такого впливу уберегти.
Хотілося б якийсь дитячий садок для ігор і спілкування, але без навчання."

Отже, бачимо, що є деякі недоліки, а є і переваги, проте в нашому суспільстві, коли життя пролітає у швидкому темпі, все більше батьків обирають навчання вдома. Доступ до інформації, економія вільного часу  все це зараз надає перевагу для зручних умов навчання."

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#освіта вдома плюси мінуси
live comments feed...