13:11, 19 жовтня 2019 р.
Як з"являється мед
Люди, які далекі від бджільництва, не знають, що комахи проводять величезну роботу перед тим, як мед потрапляє до нас на стіл. Необхідно розібратися, де бджоли збирають мед, і як вони роблять його таким смачним, поживним і ароматним.
У розмові бджолиний рій зазвичай називають сім'єю, хоча насправді він є якоюсь вищою організацією. По-перше, матка не є комусь матір'ю. Вона злучається з декількома трутнями в польоті, після чого відкладає яйця. Матку медові бджоли вирощують з личинки. Вони також годують і трутнів. Мало хто знає про те, що бджоли чоловічої статі не збирають нектар, а тільки запліднюють матку. Після того, як трутні виконають свою роботу, їх виганяють з гнізда. Тривалість життя робочих комах залежить від стану їх крил. Влітку через їх інтенсивну роботу можуть прийти в непридатність буквально за 1 місяць, і бджілка-трудівниця загине.
Комахи, які є робочими, трудяться з самого народження. У перші 3 дні життя вони прибирають стільники. Після цього вони годують личинок і облітають вулик. Через тиждень у маленьких бджілок починає виділятися маточне молочко, яким вони годують матку і личинок. Через 2-5 днів з'являються воскові залози. У цей період комахи роблять віск, будують стільники у вулику, вартують свій будинок і приймають від робочих бджіл зібраний ними нектар. На 18-ий день бджілки починають збирати сировину для виробництва меду.
Цікаво дізнатися, як бджоли добувають мед. Вони збирають нектар з квітів медоносних рослин. Комахи починають працювати ранньою весною, коли тільки з'являються перші суцвіття, і продовжують працювати до пізньої осені. Смугасті трудівниці умовно діляться на 2 групи:
- розвідниці, які шукають рослини-медоноси;
- збиральниці нектару.
Представниці першої групи знаходять, де розпустилися квіти, набирають трохи нектару і приносять його у вулик.
Виконуючи своєрідний танець, вони показують збиральницям, що знайдений активний медонос. Після цього розвідниці знову летять до того місця, де був виявлений нектар. Разом з ними відправляються і збиральниці.
Бджоли збирають пилок. У комах на лапках знаходяться спеціальні рецептори, за допомогою яких вони перевіряють, чи є нектар на квітці. Якщо все в порядку, збиральниці набирають його в рот через хоботок. Квітковий нектар з'єднується зі слинним секретом, збагачується ферментами, в результаті чого виходить мед. Комахи приносять його у вулик і передають приймальниці. Приймають нектар молоді бджоли, які годували личинок і чистили вулик. Якість меду багато в чому залежить від того, з яких рослин він був зібраний. Колір продукту визначає його склад. Каштановий і гречаний мед темний, а акацієвий і липовий - світлий. При тривалому зберіганні аромат випаровується, і запах стає не таким насиченим.
Перед тим, як з'ясувати, як виробляють мед, хотілося б відзначити, що для того, щоб зібрати 1 кг нектару, збиральницям потрібно зробити 45-100 тис. вильотів. Тепер варто розглянути, як бджоли виробляють мед. Нектар, який зібрала летюча трудівниця, переробляють приймальниці. Вони заповнюють осередок сот приблизно на чверть і збільшують вентиляцію вулика, щоб видалити зайву вологу. В процесі випарювання нектар густіє, і бджоли додають по крапельці нову рідку порцію. Заповнений осередок переміщують в верхню частину сот для дозрівання.
Стільники - це спеціальні осередки з воску, в яких зберігається мед. Крім того, стільники служать в якості гнізда для вирощування личинок. Бджолиними будівлями можна милуватися нескінченно. У природних умовах для будівництва сот комахи використовують віск, який вони виробляють самостійно. Це відмінний будівельний матеріал, який після застигання не втрачає своєї первісної форми. Бджілки-трудівниці виділяють віск в процесі збору нектару, щоб побудувати нові осередки і оновити старі. У природному бджолиному гнізді зазвичай знаходиться 8 сот. Вони розміщені вертикально на відстані 12,5 мм один від одного.
Як бджоли будують стільники без допомоги людини, сказати важко, але варто відзначити, що вони прекрасно справляються зі своєю роботою. В результаті виходять правильні і досконалі архітектурні будови.
Виробництво меду засноване на випаровуванні зайвої рідини і розщепленні сахарози на фруктозу та глюкозу. Для цього бджілки використовують свій спеціальний секрет. Комахи набирають через хоботок нектар в ротову порожнину, змішують зі слиною, і випускають назад в осередок, де триває процес гідролізу сахарози. Готовий продукт приймальниці запечатують воском і залишають до повного дозрівання.
Отже, відомо, як з'являється мед. Потрібно з'ясувати, для чого він потрібен бджолам. Вироблений цими працьовитими комахами цінний продукт служить їм в якості їжі в зимовий час. Якщо бджоли не зможуть виробити необхідний запас меду, до весни вони будуть дуже слабкими або зовсім загинуть. Комахи, які живуть на пасіці, виробляють більше меду, ніж їм потрібно для зимівлі тому, що пасічники забирають із вуликів повні стільники, стимулюючи бджіл до збору нектару.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
11:16
23 листопада
09:29
23 листопада
06:30
23 листопада
ТОП новини
live comments feed...