09:08, 23 жовтня 2019 р.
Здатність людського організму загоювати рани – справжнє чудо
Думаю, що за своє життя ви не раз зазнавали поранень різного роду від незначних подряпин до більш серйозних порізів і забоїв. Якби це сталося з вашим автомобілем, то його постійно треба було б рихтувати і фарбувати, інакше він мав би не досить привабливий вигляд. А що ж стається з нашим тілом? Завдяки дивним процесам наші рани гояться і часто абсолютно без нашого втручання. Лише при отриманні серйозних травм нам доводиться щось робити, і то лише допомагаючи нашому організму лагодити самого себе.
ЩО Ж ВІДБУВАЄТЬСЯ ВСЕРЕДИНІ
Відразу після отримання травми запускається захопливий і дивовижний процес, який можна поділити на чотири фази які частково збігаються в часі:
Спочатку активуються спеціальні фактори згортання крові завдяки чому тромбоцити прилипають до тканини навколо рани, утворюючи кров’яний згусток (коагуляція), і таким чином закупорюють пошкоджені судини. Починається запальний процес. Ось як його описав один хірург: ” Запалення супроводжується рядом захопливих явищ. Ще до того кровоносні судини звузилися, щоб зменшити втрату крові. А тепер вони, навпаки, розширюються, аби збільшити кровопостачання пошкодженої ділянки тіла. Після цього уражені тканини набрякають, бо наповнюються рідиною. Ця багата на білки рідина відіграє важливу роль у боротьбі з інфекцією, розчиненні отрут й усуненні пошкодженої тканини. На кожному етапі запалення у низці різних реакцій утворюються мільйони спеціалізованих молекул і клітин.” Деякі з цих клітин приймають участь у наступній фазі. Регенерація пошкодженої тканини. Через кілька днів наш організм починає утворювати речовини, необхідні для відновлення тканин. Процитую далі згаданого хірурга: “Приблизно через два тижні воно досягає свого піку. У пошкоджену ділянку мігрують клітини, необхідні для утворення в ній волокон, і там розмножуються. Крім того, у цю ділянку проростають маленькі кровоносні судини. Завдяки цьому під час відновлення з ураженого місця виводяться відходи і туди постачаються додаткові поживні речовини. В ході ще іншої низки складних процесів утворюються особливі клітини, які стягують краї рани докупи.” Остання стадія – ремодулювання. Вона може тривати тижні, і навіть місяці. Зламані кістки стають такими ж міцними, як до перелому. Волокна, які в пошкодженій м’якій тканині утворювалися напочатку, замінюються більш міцними. Дуже часто від пошкодження навіть не залишається і сліду.
ЦІКАВО:
Беручи за зразок утворення кров’яних згустків, учені почали розробляти пластичні матеріали, які можуть відновлюватися у разі пошкодження. Такі здатні до саморегенерації матеріали містять крихітні паралельні трубочки з двома видами хімічних речовин, які витікають після ушкодження матеріалу. Коли ці речовини змішуються, утворюється гель, що розтікається пошкодженими ділянками і закриває шпарини та дірки. Після затвердіння гелю матеріал стає таким же міцним, як і раніше. Один дослідник визнає, що процес відновлення синтетичних матеріалів, над якими зараз працюють, імітують те, що вже існує в природі.
Мимоволі виникає запитання: “Чи міг такий дивовижний процес виникнути спонтанно в результаті збігу дивних обставин, чи він є розроблений Творцем, який заслуговує вдячності за наш дивовижно створений організм?
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
11:16
23 листопада
09:29
23 листопада
06:30
23 листопада
ТОП новини
live comments feed...