11:21, 20 листопада 2019 р.
Які професії першими зникнуть через нашестя роботів?
Чат-ботами і автоматами самообслуговування вже нікого не здивуєш. Але чи дійсно в майбутньому робототехніка зможе замінити юристів, журналістів і навіть лікарів? НВ проаналізувало, які професії стоять на порозі зникнення.
Роботизована техніка та автоматичні пристрої давно стали конкурентом людині. Сучасний штучний інтелект (ШІ) може зробити практично все, починаючи від консультації в сфері садівництва, і закінчуючи прораховування складних математичних задач для управління великими компаніями.
Наскільки це небезпечно і чи зможе ШІ в майбутньому поневолити людину – аналізуватимуть футурологи.
Але сьогодні ясно одне – люди вже створюють машини, які будуть виконувати роботу краще, ніж самі люди.
Лягти «під ніж» машини
За даними salary.com, лікар-радіолог в Нью-Йорку отримує близько 40 000$ в місяць. За цю зарплату він виконує безліч завдань, серед яких і МРТ-аналіз серця.
Нова комп'ютерна технологія Arterys дозволяє зробити цей аналіз за 15 секунд, в той час як людині для проведення аналогічної процедури потрібно, мінімум, 45 хвилин.
Таким чином, комп'ютер вже може виконувати завдання в 150 разів ефективніше, ніж провідний високооплачуваний фахівець у своїй сфері.
Також, згідно з Scientific American, роботи вже допомагають хірургам в роботі з витяганням хворих органів і ракових пухлин. Так, нещодавно була успішно випробувана роботизована система, яка практично без оперативного керівництва з боку медиків змогла здійснити операцію на кишечнику свині.
Юристи і журналісти
Програмісти великого фінансового холдингу JPMorgan Chase & Co. розробили технологію, яка робить роботу юристів в сотні разів швидше і продуктивніше.
Програма COIN (contract intelligence, з англ. – контрактний інтелект) виконує перевірку договорів комерційного кредитування за лічені секунди. На цю ж роботу юристи та банківські співробітники щороку витрачають близько 360 000 годин. Навіть без детальних підрахунків ясно, наскільки ефективніше працюватимуть відділи кредитування з використанням таких роботизованих систем.
У свою чергу, редакція авторитетного видання Washington Post створила ШІ, який допомагає підвищити продуктивність їх журналістів.
Їх перший бот називається Feels. Він займається співпрацею з аудиторією, створенням різних голосувань, і допомагає журналістам краще розібратися в смаках і почуттях своїх читачів.
Другий бот – Virality Oracle (Оракул вірусності). Ця програма аналізує те, як аудиторія читає і поширює контент, опублікований виданням. Вже через 30 хвилин після публікації, Virality Oracle може оцінити вірусний потенціал матеріалу і допомогти журналістам змінити його таким чином, щоб він став більш популярним в соціальних медіа і в мережі в цілому.
Літак без пілота
Безпілотні авто вже давно існують в планах багатьох автомобільних компаній, багато хто вже проходять випробування і навіть намотали без аварій мільйони кілометрів пробігу. Навіть скептики не сумніваються, що ера безпілотників на дорогах вже не за горами.
А як щодо створення комп'ютеризованого авіапілота? Така технологія могла б здешевити і, можливо, убезпечити авіаперельоти.
В управлінні перспективних дослідницьких проектів Міністерства оборони (DARPA) розробили робота-пілота, якого звуть ALIAS.
Сидячи в кріслі другого пілота, ця машина змогла здійснити успішний зліт і посадку на симуляторі Boeing 737-800NG.
Сама по собі ця технологія була розроблена не для того, щоб повністю замінити людину в управлінні авіалайнерами, а для того, щоб допомагати головному пілотові в екіпажі з двох осіб. Проте, мова вже може йти про те, щоб скоротити традиційну кількість пілотів на борту.
Війна машин
Російські ж розробники вирішили автоматизувати професію військовослужбовців і космонавтів. Створений за підтримки Міністерства оборони Росії робот ФЕДІР може стріляти й водити машину.
«Федір (FEDOR – Final Experimental Demonstration Object Research) замислювався як робот-андроїд, здатний замінити людину в місцях підвищеного ризику, наприклад при проведенні рятувальних операцій. Для цього потрібно було навчити його самостійно працювати в міському середовищі, переміщатися по пересіченій місцевості, керувати автомобілем, працювати зі спеціальними інструментами, надавати першу медичну допомогу та іншим діям», – розповів директор Фонду перспективних досліджень Андрій Григор'єв в інтерв'ю РІА Новини.
Також, Григор'єв зазначив, що Фонд перспективних досліджень спільно з Міносвіти Росії створять конкурс для удосконалення «російського термінатора», в якому зможуть взяти участь студенти, магістранти, аспіранти, наукові співробітники та викладачі російських вузів.
Глобальний прогноз
Подібна роботизована техніка вже вводиться в експлуатацію і в недалекому майбутньому стане для нас такою ж звичною, як і стільниковий телефон. Дійсно, роботи-лікарі, юристи, пілоти і військові можуть виконувати завдання з меншою ймовірністю помилки, людського фактора, без соціального пакету і постійних відпусток.
І все ж, страхи про настання тотального безробіття надмірно роздуті.
Дослідники прогнозують, що поширення ШІ може створити в кінцевому підсумку більше робочих місць, ніж забере, і в цілому може полегшити життя людини.
Згідно з дослідженням компанії Gartner Inc., до 2020-го року ШІ замінить більш 1.8 млн існуючих робочих місць, але створить замість більш 2.3 млн нових. Роботодавцям потрібні будуть люди для підтримки і контролю над роботизованими системами і комп'ютерами.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
11:16
23 листопада
09:29
23 листопада
06:30
23 листопада
ТОП новини
live comments feed...