15:53, 26 листопада 2019 р.
Що таке "кінські сили"? Звідки вони взялися?
Коли говорять про потужність двигуна, ми часто чуємо вираз “кінські сили” і вже звикли до нього. Але придивившись до нього очима фізика легко помітити протиріччя – так СИЛА чи ПОТУЖНІСТЬ, адже це різні речі. Отже “кінська сила” зовсім і не сила, при тому навіть і не кінська – це потужність. За визначенням потужність – це робота, яку виконує двигун за кожну секунду своєї праці. Кінська сила – потужність двигуна, який щосекунди виконує роботу, що дорівнює 75 кілограмометрів роботи. Тобто двигун потужністю в 1 кінську силу щосекунди виконує роботу, що дорівнює роботі по підняттю 1 кілограма на висоту 75 метрів (або навпаки 75 кілограм підняти на висоту 1 метр). Це нічого не говорить нам про силу, яку докладає двигун, а саме про роботу, яку він виконує щосекунди.
Чи може кінь при роботі щосекунди виконувати 75 кілограмометрів роботи? В окремі секунди він здатен розвинути і більшу потужність, наприклад коли перестрибує бар’єр, то протягом 1-2 секунд піднімає вагу свого тіла (а це близько 300 – 400 кілограм) на висоту 1 метра. Але працювати в такому ритмі протягом цілого дня, а потім і день за днем. як це робить механічний двигун, живий кінь не може.
Звідки ж взялася така назва “кінська сила”, якщо вона не відповідає потужності коня? Назва народилася випадково і ось при яких обставинах. За днів відомого шотландського винахідника парової машини Джеймса Уатта, жив в Англії пивовар. І ось він вирішив поставити у себе парову машину для приведення у дію водяного насоса. До того часу насос працював на кінській тязі і замовник поставив винахіднику умову – щоб машина була не менш продуктивна ніж кінь. Уатт прийняв цю вимогу. Щоб порівняти роботу машини і коня, пивовар вибрав самого сильного коня і наказав робітникам цілий день нещадно ганяти бідну тварину. При таких екстремальних умовах кінь накачав скільки води, що враховуючи глибину, з якої її брали, потужність коня треба було оцінити в 70 кілограмометрів.
Уатт знав про хитрість замовника, але також він добре знав і високу потужність своєї парової машини. Тому він прийняв перебільшену оцінку пивовара і навіть підняв її до 75 кілограмометрів. З тих пір і прийнято рахувати “кінську силу” рівною 75 кілограмометрам, хоча потужність живого коня ледь досягає 2/3 цієї величини.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
11:16
23 листопада
09:29
23 листопада
06:30
23 листопада
ТОП новини
live comments feed...