15:18, 12 січня 2023 р.
МАГАТЕ вирішило направити місії на всі АЕС України, включаючи закритий Чорнобиль та окуповане Запоріжжя
Основна мета цих місій – моніторинг стану ядерної та радіаційної безпеки на ядерних об’єктах у разі російського військового нападу.
Виконувач обов’язків голови Державної інспекції ядерного регулювання України Олег Кориков повідомив, що МАГАТЕ погодилося з пропозицією України направити свої місії на всі українські АЕС.
«Основна мета цих місій – моніторинг стану ядерної та радіаційної безпеки на ядерних об’єктах в умовах воєнного часу. Під час постійного перебування на українських АЕС представники МАГАТЕ зможуть спостерігати за тим, що відбувається в режимі реального часу, в тому числі за тим, як прицільні ракетні удари російських військ по об’єктах енергетичної інфраструктури впливають на безпеку ядерних установок», – сказав Олег Кориков. прес-конференція в Києві.
За його словами, місія МАГАТЕ також буде присутня на Чорнобильській АЕС, яку вивели з експлуатації в 2000 році.
7 січня місія МАГАТЕ завершила інспекцію Рівненської АЕС у рамках Договору про нерозповсюдження ядерної зброї. Під час перевірки інспектори не виявили незадекларованих ядерних матеріалів.
23 листопада 2022 року в Україні були вимушено зупинені всі атомні електростанції через прицільний обстріл Росією енергетичних об’єктів в Україні. Українська влада тоді запевняла, що це вимушений крок, оскільки передати споживачам вироблену атомну електроенергію неможливо через руйнування енергомереж Росією. Ці зупинки не вплинули на безпеку АЕС.
Запорізька АЕС залишається під російською окупацією
Перша місія МАГАТЕ на постійній основі почала працювати саме на Запорізькій АЕС, яка досі перебуває під контролем Росії. Минулого року за результатами візиту на станцію інспектори організації ініціювали створення навколо станції безпечної зони.
Зона безпеки ще не створена, але на станції постійно залишаються два представники МАГАТЕ.
Протягом останніх кількох місяців компанія «Енергоатом» не повідомляла про ситуацію на Запорізькій АЕС. Єдине, що звучало публічно і неодноразово, це те, що всі шість енергоблоків Запорізької АЕС зупинені, але сама станція продовжує отримувати близько 100 МВт енергії з української енергосистеми для власних потреб.
Запорізька АЕС була захоплена російськими військами на початку березня 2022 року, але вона залишається підключеною до української системи енергопостачання.
Територія станції неодноразово піддавалася обстрілам, що призвело до припинення її роботи. Росія та Україна звинуватили одна одну у стрільбі. МАГАТЕ закликало Москву звільнити територію станції та вивести звідти армію. Росія відмовляється це робити.
Запорізька АЕС – найбільша атомна електростанція в Європі. Російські війська захопили його невдовзі після початку вторгнення в Україну, у березні 2022 року. На початку листопада повідомлялося, що Запорізька АЕС повністю знеструмлена після російських обстрілів.
Україна та МАГАТЕ наполягають на створенні демілітаризованої зони навколо станції, а Росія виводить війська з території ЗАЕС.
Українська сторона оцінила вартість зруйнованого та пошкодженого майна та інфраструктури Запорізької АЕС у 28 мільярдів гривень (700 мільйонів доларів).
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
12:21
21 листопада
10:10
21 листопада
08:10
21 листопада
live comments feed...