12:37, 8 липня 2020 р.
П'ять хвилин — і ви у кредитному пеклі
Щодня десятки тисяч українців беруть гроші у позику. Через неуважність та поспіх вони стають жертвами психологічного терору.
У період затяжної економічної кризи багатьом українцям доводиться брати позики, аби мати гроші бодай на найнеобхідніше. Це ідеальний час для компаній, які пропонують оформити швидкі кредити. Вони обіцяють надати гроші дуже швидко, при цьому просять мінімум документів.
Далі борг наростає екстремально швидко. І вилізти з цієї кредитної ями не так просто.
Понад 6 мільйонів українців можуть опинитись за межею бідності через соціально-економічну кризу, викликану COVID-19. Таку заяву зробили в ЮНІСЕФ.
У пошуку грошей ці люди, цілком можливо, натраплять на яскраву рекламу, яка обіцяє: “Кредит — усього за 5 хвилин!”. Так, за ці 5 хвилин можна отримати доволі значну суму — із документів потрібні лише паспорт і ідентифікаційний код, а далі? Наприклад, щоб отримати 5000 гривень — на 30 днів, вам доведеться повернути у визначений термін разом із відсотками 6425 гривень. Якщо сума задовольняє, далі вам потрібно пройти реєстрацію: вказати свої прізвище, ім’я, по батькові, номер телефону. А ще поставити пташку біля такого пункту: “Я ознайомлений зі змістом Правил, Публічною пропозицією, приймаю їх в повному обсязі та надаю Згоду на обробку персональних даних”. Власне, цією пташкою людина погоджується на умови, які пропонує компанія. Зокрема, на те, що інформація про стан заборгованості буде надаватися телефоном, електронною поштою, листами. По суті, вас попереджають про постійне докучання у разі заборгованості...
“Декілька місяців тому мій чоловік узяв швидкий кредит — 13 тисяч гривень на два тижні. Мені тоді терміново потрібні були гроші на лікування, — розповідає 24-річна Ірина Гальченко з Полтавської області. — Виплачували борг частинами — по 3 — 6 тисяч гривень, приблизно через місяць вдалося погасити 12 600 гривень. Та за цей час наросли шалені відсотки. Як їх нараховували — не знаю, бо копії договору ми так і не отримали... Далі почався карантин, ми з чоловіком втратили роботу. Тим часом наш борг становив уже 13 500 грн! Ми пояснювали, що наразі без грошей. Просили зачекати — і все повернемо. Та через кілька днів почався телефонний терор. З нами розмовляли триповерховими матюками. Дзвонили не лише мені й чоловікові, але й родичам. Щодня надходили смс: “Ми підготували позов до суду”, “Борг уже в кредитному бюро”, “Ваша справа в департаменті безпеки”. Погрожували, що прийдуть інспектори, що розпочинають примусове стягнення”. Сім’я дедалі активніше вимагала договір із цією компанією, а також усю калькуляцію їхніх сплат.
“Зрештою, нам списали 3 тисячі гривень. Утім їхня адвокатка сказала, що договорів нам не нададуть. “Щось не подобається? Йдіть до суду”. Не знаємо, як ситуація складатиметься далі...”
В іншій компанії жінка від скрути позичила 3600 гривень, повернула 8315. Залишилась ще частина боргу. “В один день до мене стали телефонувати колектори. Дзвонили рідним, сусідам, погрожували, що приїдуть і заберуть все. Знайшли мою сторінку в соцмережах, з фото моїх рідних робили колажі інтимного характеру, розсилали моїм друзям, — каже жінка. — Якби можна було повернути час назад, я б у їхній бік і не глянула!”
Іноді під тиск таких компаній потрапляють навіть люди, які ніколи не брали позик. Компанії хитро подають інформацію про кредити — вони обіцяють надати швидкий кредит під 10 — 15%, але не наголошують на тому, що це не річні проценти, а за декаду чи навіть тиждень. Договори зазвичай складають дрібним шрифтом. Люди поспіхом підписують... А тоді починаються проблеми. Аби добитися повернення грошей, ці компанії готові застосовувати всі можливі методи, в тому числі незаконні: йдеться про поширення недостовірної інформації про боржника в соцмережі, світлини з елементами порнографії, які розсилають родичам, сусідам, співробітникам, а також погрози.
Адвокати радять: за першої погрози вашому життю чи здоров’ю звертайтесь до поліції. Правоохоронцям слід надати докази: диктофонні записи розмов із колекторами чи представниками компанії, смс-повідомлення, скриншоти, колажі, листування. Поліція у такому випадку повинна внести відомості до ЄРДР і розпочати розслідування. Якщо ви уклали письмову угоду з компанією, то можете звернутися у суд для припинення зобов’язань, – радять правозахисники. У суді також можна вимагати визнання кредитного договору недійсним, скажімо, посилаючись на ЗУ “Про захист прав споживачів” і на те, що умови цього кредиту несправедливі. Якщо суд буде на боці позивача, то боржник має повернути тільки ті кошти, які брав у борг. Адвокати радять бути дуже обачними з такими кредитами, не підписувати договори, не ознайомившись з ними. В іншому разі ви ризикуєте перетворити своє життя на кредитне пекло.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
11:16
23 листопада
09:29
23 листопада
06:30
23 листопада
12:21
21 листопада
10:10
21 листопада
ТОП новини
live comments feed...