• Головна
  • Відкритий ринок газу: куди бігти і в кого купувати?
10:35, 27 серпня 2020 р.

Відкритий ринок газу: куди бігти і в кого купувати?

Відкритий ринок газу: куди бігти і в кого купувати?
 Чого очікувати українцям від опалювального сезону 2020-2021 років? Почому газ на зиму? Всі ці питання хвилюють українців.
Ось АТ «Лубнигаз» вже підвищив тариф. За серпень місяць тепер маємо сплатити майже 5 гривень за м3 використаного газу, у порівнянні з липнем, де було 1,464 гривень за м3.
Це пов’язано з тим, що роздрібний ринок газу для населення вже три тижні поспіль працює в умовах ринкового ціноутворення – єдиної ціни газу більше немає. Тепер кожен постачальник формує свою ціну для своєї клієнтської бази.
«Нафтогаз України» більш не публікує ціну для населення, а публікує лише для контрагентів, які саме в нього закуповують газ. Тепер НАК формуватиме ціну за п’ять днів до початку місяця поставки. В опалювальний сезон ціна зросте. Але за рахунок запасів у підземних газових сховищах – там накопичено 23 млрд кубометрів – підвищення ціни можна буде стримувати», – заспокоює українців Максим Рабінович, директор ТОВ «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України», створеного спеціально для роботи з побутовими споживачами.
На перший погляд, ринок запрацював і все чудово. Але в дійсності є багато підводних каменів, які в подальшому створюватимуть цінові ризики для побутових споживачів. Чого ж очікувати від чергового опалювального сезону? Головна проблема вирішена – газу буде вдосталь, питання лише в тому, за якою ціною доведеться його купувати?
І поки потенційні нові постачальники не виходять з ціновими пропозиціями, найпотужніші конкуренти – група «Нафтогаз України» та газзбути (більшість належить Дмитру Фірташу – вони постачають газ 70% усіх споживачів) вже почали цінову війну за клієнта. Ці структури першими зробили пропозиції. І вони доволі цікаві. Очевидно, що саме ціни цих гравців стануть орієнтиром для решти постачальників.
Згідно із Річним звітом НАК «Нафтогаз України», в 2019 році Україна використала 29,9 млрд куб м газу. При цьому підконтрольна НАКу «Укргазвидобування» видобула 14,2 мрд куб м газу. Сам «Нафтогаз» протягом року імпортував 7,2 млрд куб м. Отже, частка компанії на загальнодержавному ринку газу становила більше 70%, що однозначно свідчить про монопольне становище.
У серпні «Нафтогаз» запропонував своїм потенційним клієнтам тарифи «Місячний» та «Річний». За першим тарифом ціна оприлюднюється на початку кожного місяця. Зокрема, у серпні вона складає 3,24 грн за кубометр (з ПДВ, без вартості доставки). За другим клієнтам запропоновануу зафіксувати ціну відразу на 12 місяців на рівні 4,73 грн/кубічний метр (з ПДВ).
«Нафтогаз» спонукає населення швидко хапатись за цю пропозицію, бо вже у вересні ціна за тарифом «Річний» буде переглянута (може вирости).
Здавалося б, варто порадіти: нарешті газовий монополіст запропонував найпривабливіші ціни для населення. Проте варто усвідомлювати, що найнижчу ціну компанія пропонує з прицілом на те, щоб якомога більше споживачів газу змінили постачальника і перейшли до неї. Але як тільки будуть витіснені конкуренти, монополіст зможе диктувати вже інші, вигідні йому ціни.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
live comments feed...